Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zainaugurowała w środę w Berlinie centrum badań i wczesnego wykrywania epidemii, które ma "lepiej reagować na sytuacje kryzysowe dotyczące zdrowia".
Inauguracja Centrum odbyła się w środę w obecności Angeli Merkel i dyrektora generalnego WHO Tedrosa Adhanoma Ghebreyesusa.
"Świat musi być w stanie wykrywać nowe zdarzenia o potencjale pandemicznym i monitorować środki kontroli chorób w czasie rzeczywistym, aby wprowadzić skuteczne zarządzanie ryzykiem pandemii i epidemii" - wyjaśnił dyrektor WHO.
Według niego pandemia Covid-19 pokazała, że należy dokonać "wielkiego kroku naprzód w analizie danych".
Centrum, częściowo finansowane przez Niemcy, zgromadzi w stolicy ekspertów z kilku dyscyplin i udostępni im najbardziej zaawansowane technologie, obiecuje WHO w prospekcie dla prasy.Dane będą również gromadzone na całym świecie i zestawiane w centrum. "Wnioskami z badań należy się dzielić ze wszystkimi państwami" - stwierdziła Merkel, dla której obecna pandemia "pokazała, jak wiele możemy osiągnąć, łącząc siły".
"Pomimo dziesięcioleci inwestycji, Covid-19 ujawnił poważne luki w światowej zdolności do przewidywania, wykrywania, oceny i reagowania na epidemie, które zagrażają populacji na całym świecie" - powiedział ze swojej strony dr Michael Ryan, dyrektor wykonawczy WHO.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.