Reklama

Typowa grypa sezonowa

Liczba zachorowań na grypę w Polsce jest charakterystyczna dla typowej grypy sezonowej, która przebiega lekko lub umiarkowanie - poinformowało we wtorek Ministerstwo Zdrowia, po posiedzeniu komitetu pandemicznego.

Reklama

Spotkaniu w Ministerstwie Zdrowia przewodniczył wiceminister zdrowia Adam Fronczak, wzięli w nim udział także minister zdrowia Ewa Kopacz, Główny Inspektor Sanitarny Przemysław Biliński, kierownik Krajowego Ośrodka ds. Grypy Lidia Brydak, konsultant krajowy ds. epidemiologii prof. dr hab. Andrzej Zieliński oraz konsultant krajowy ds. chorób zakaźnych Andrzej Horban.

"W zgodnej opinii ekspertów, liczba zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę w Polsce jest charakterystyczna dla okresu styczeń - marzec. Dostępne dane epidemiologiczne zarówno z Polski jak również z innych krajów wskazują w większości przypadków na typowy dla grypy sezonowej lekki lub umiarkowany przebieg zachorowań" - podano w komunikacie po spotkaniu.

Podczas spotkania ustalono, że nie zmienią się obowiązujące rekomendacje dla lekarzy w postępowaniu z przypadkami zachorowań lub podejrzeniami o zachorowanie na grypę. MZ informuje także, że nie ma problemów z dostępnością leków antywirusowych, a ich dodatkowe zabezpieczenie w rezerwach państwowych jest wystarczające.

Po spotkaniu rzecznik GIS Jan Bondar powiedział, że stacje sanitarno-epidemiologiczne będą przypominały lekarzom podstawowej opieki zdrowotnej o konieczności informowania ich o przypadkach zachorowań na grypę. "Podczas spotkania zalecono kontynuowanie akcji zachęcającej do szczepień osób powyżej 65. roku życia, chorych przewlekle, małych dzieci" - dodał.

Rekomendacje dotyczące szczepień ochronnych przeciwko grypie w sezonie 2010-2011 są dostępne na stronach Krajowego Ośrodka ds. Grypy NIZP-PZH.

We wtorek NRL skierowała do minister zdrowia Ewy Kopacz kolejne pismo ws. zapewnienia szczepionek przeciwko wirusowi A/H1N1 pracownikom służby zdrowia. Wcześniej NRL pisała do MZ w tej sprawie m.in. w październiku ub. roku. "Z uwagi na fakt, że wirus ten był przyczyną śmierci wielu osób, w tym lekarzy, którzy zarazili się chorobą w związku z wykonywaniem obowiązków zawodowych, konieczne jest zabezpieczenie osób wykonujących zawód medyczny oraz innych współpracujących przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych poprzez objęcie ich odpowiednimi szczepieniami ochronnymi" - napisał prezes NRL Maciej Hamankiewicz.

Jak powiedział PAP we wtorek wiceminister Fronczak, na spotkaniu rozważano możliwość zapewnienia szczepionek lekarzom. Podkreślił, że jeszcze nie zapoznał się z pismem NRL.

Według raportu zamieszczonego na stronie internetowej Państwowego Zakładu Higieny, w tygodniu od 1 do 7 stycznia odnotowano 24 464 zachorowania lub podejrzenia zachorowania na grypę. Stacje sanitarno-epidemiologiczne zgłosiły do tej pory dwa przypadki zgonów osób, u których laboratoryjnie potwierdzono obecność wirusa A/H1N1 - podano. Średnia dzienna zapadalność na grypę wynosi 9,2 na 100 tys. ludności.

We wtorek poinformowano o dwóch kolejnych przypadkach zgonów osób, zakażonych wirusem A/H1N1; w Tarnowie (Małopolskie) zmarł młody mężczyzna, w Chojnicach (Pomorskie) 60-letnia kobieta.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
0°C Środa
rano
3°C Środa
dzień
4°C Środa
wieczór
0°C Czwartek
noc
wiecej »

Reklama