Reklama

Zakończenie Roku Chopina

Prawykonanie cyklu pieśni Krzysztofa Pendereckiego w Filharmonii Narodowej zakończyło w piątek wieczorem obchody Roku Chopinowskiego. Najnowsze dzieło "Powiało na mnie morze snów... Pieśni zadumy i nostalgii" artysta skomponował do wierszy polskich poetów.

Reklama

"Powiało na mnie morze snów... Pieśni zadumy i nostalgii" wykonają: Wioletta Chodowicz (sopran), Agnieszka Rehlis (mezzosopran), baryton Mariusz Godlewski oraz Chór Filharmonii Narodowej i orkiestra Sinfonia Varsovia.

Całość poprowadzi rosyjski dyrygent Walerij Giergijew - dyrektor Teatru Maryjskiego w Sankt Petersburgu oraz dyrygent Londyńskiej Orkiestry Symfonicznej. Artysta w piątek po południu zostanie uhonorowany złotym medalem Zasłużony Kulturze - Gloria Artis przez ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego.

Dzieło Pendereckiego składa się z trzech części. Część pierwsza, zatytułowana "Ogród zaklęty", została skomponowana do wierszy m.in. Tadeusza Micińskiego, Stanisława Korab-Brzozowskiego i Kazimierza Przerwy-Tetmajera oraz Bolesława Leśmiana. Wiersz Leśmiana "Pod jednym drzewem niezbadanym" stanowi główny motyw tej części utworu.

W części drugiej "Co mówi noc?" o tytułowej nocy opowiadają utwory Leopolda Staffa, Aleksandra Wata i Tadeusza Micińskiego, którego wiersz "Powiało na mnie morze snów..." posłużył jako tytuł dla całego cyklu pieśni.

Dwie pierwsze części utworu prowadzą do ostatniej, związanej bezpośrednio z Chopinem części, której tytuł "Byłem u ciebie w te dni przedostatnie" pochodzi z wiersza "Fortepian Chopina" Cypriana Norwida. Ostatnia pieśń całego cyklu została skomponowana do fragmentu wiersza Kazimierza Przerwy-Tetmajera "Anioł Pański", wykorzystanego także w części pierwszej.

Z twórczości poetów żyjących w czasach Chopina w pieśniach pojawiają się wiersze Cypriana Norwida, Adama Mickiewicza i Stefana Witwickiego. W całym cyklu przeważają jednak utwory poetów XX-wiecznych.

Skomponowanie dzieła zaproponował Pendereckiemu pierwszy dyrektor NIFC-u Grzegorz Michalski ponad trzy lata temu. Cykl pieśni, nad którymi Penderecki pracował ponad półtora roku, został ukończony pod koniec 2010 roku.

Rok Chopinowski obchodzony był w 2010 roku w kraju i za granicą. Do tej pory, na oficjalnym portalu Roku Chopinowskiego www.chopin2010.pl zarejestrowano ponad 4 tysiące wydarzeń organizowanych w związku z obchodami. Liczba ta może ulec zwiększeniu ze względu na ciągle napływające zgłoszenia od organizatorów wydarzeń chopinowskich z kraju i ze świata.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
4°C Poniedziałek
noc
4°C Poniedziałek
rano
9°C Poniedziałek
dzień
10°C Poniedziałek
wieczór
wiecej »

Reklama