Rada Federacji, wyższa izba rosyjskiego parlamentu, ratyfikowała w środę nowy układ z USA o ograniczeniu strategicznych zbrojeń nuklearnych START. Za przyjęciem traktatu głosowało 137 senatorów, czyli wszyscy obecni na posiedzeniu.
We wtorek nowy START ratyfikowała Duma Państwowa, niższa izba rosyjskiego parlamentu. Porozumienie, które czeka teraz na podpis prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa, wejdzie w życie za kilka tygodni, po wymianie między USA a Federacją Rosyjską dokumentów dotyczących ratyfikacji.
Nowy START zakłada, że każda ze stron będzie mogła mieć najwyżej 1550 głowic nuklearnych gotowych do użycia, czyli o 74 proc. mniej niż przewidywał poprzedni układ START, i o 30 proc. mniej, niż zapisano w tzw. układzie moskiewskim z 2002 roku.
Jednocześnie układ zezwala stronom na posiadanie do 700 gotowych do użycia środków przenoszenia broni jądrowej, którymi są międzykontynentalne pociski balistyczne bazowania lądowego, rakiety balistyczne umieszczone na okrętach podwodnych i zdolne do uderzeń nuklearnych bombowce. W porównaniu z poprzednim układem jest to pułap o ponad połowę niższy.
Nowy układ prezydenci USA i Rosji, Barack Obama i Dmitrij Miedwiediew, podpisali w kwietniu 2010 roku, a 22 grudnia ubiegłego roku traktat ratyfikował amerykański Senat stosunkiem głosów 71 do 26.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.