Był prawdziwym budowniczym mostów pomiędzy Bogiem a człowiekiem, pomiędzy wiarą a rozumem – piszą biskupi o zmarłym w czwartek abp. Józefie Życińskim. Kondolencje na ręce administratora archidiecezji lubelskiej bp. Mieczysława Cisły przekazało Prezydium Episkopatu
Biskupi przypominają, że abp Józef Życiński przez ponad dwadzieścia lat uczestniczył w pracach Konferencji Episkopatu Polski, pełniąc w niej wiele odpowiedzialnych funkcji. „Jego odejście jest wielką stratą dla Kościoła w Polsce, w którym był protektorem ważnych spraw i przewodnikiem wielu umysłów” – podkreślają biskupi. Dodają też: „Będzie nam brakować jego przyjaznej obecności, gorącego serca, zaangażowanego i celnie komentującego słowa”.
„Odszedł człowiek gorącego serca i głębokiego umysłu, życzliwy i ufny wobec każdego, ale bezkompromisowy wobec fałszu i zła” – podkreślają biskupi. Arcybiskupa Życińskiego nazywają „człowiekiem dialogu”, doceniając jego umiejętność nawiązywania i podtrzymywania kontaktów z ludźmi różnych wyznań i religii, z osobami, które miały rozmaite poglądy społeczne i polityczne. „Był prawdziwym budowniczym mostów pomiędzy Bogiem a człowiekiem, pomiędzy wiarą a rozumem” – piszą o zmarłym w czwartek Metropolicie Lubelskim. Wiedza i kompetencja abp. Życińskiego były cenione także w Stolicy Apostolskiej i w wielu międzynarodowych gremiach.
Biskupi zaznaczają, że abp Józef Życiński był przede wszystkim „człowiekiem gorącej wiary”, którą umiał przekazywać „z wielkim zaangażowaniem i teologiczną kompetencją”. Podkreślają też, że „wprowadzał optymizm wiary w trudne ludzkie sprawy”. Cechowało go „ujmujące człowieczeństwo” i wysoka kultura osobista „wynikająca z szacunku do każdego człowieka”.
Episkopat „łączy się w bólu z osieroconą archidiecezją i metropolią lubelską”. Biskupi składają „wyrazy solidarności w bólu i w żałobie, ale także w nadziei zmartwychwstania” na ręce brata Zmarłego, ks. prof. Wojciecha Życińskiego.
List Prezydium Konferencji Episkopatu Polski do bp. Mieczysława Cisły został przekazany w dniu wczorajszym (10.02). Podpisali go przewodniczący KEP abp Józef Michalik, zastępca przewodniczącego Episkopatu abp Stanisław Gądecki oraz sekretarz generalny KEP bp Stanisław Budzik.
W kościołach ustawiane są choinki, ale nie ma szopek czy żłóbka.