Kondolencje Episkopatu

Był prawdziwym budowniczym mostów pomiędzy Bogiem a człowiekiem, pomiędzy wiarą a rozumem – piszą biskupi o zmarłym w czwartek abp. Józefie Życińskim. Kondolencje na ręce administratora archidiecezji lubelskiej bp. Mieczysława Cisły przekazało Prezydium Episkopatu

Biskupi przypominają, że abp Józef Życiński przez ponad dwadzieścia lat uczestniczył w pracach Konferencji Episkopatu Polski, pełniąc w niej wiele odpowiedzialnych funkcji. „Jego odejście jest wielką stratą dla Kościoła w Polsce, w którym był protektorem ważnych spraw i przewodnikiem wielu umysłów” – podkreślają biskupi. Dodają też: „Będzie nam brakować jego przyjaznej obecności, gorącego serca, zaangażowanego i celnie komentującego słowa”.

„Odszedł człowiek gorącego serca i głębokiego umysłu, życzliwy i ufny wobec każdego, ale bezkompromisowy wobec fałszu i zła” – podkreślają biskupi. Arcybiskupa Życińskiego nazywają „człowiekiem dialogu”, doceniając jego umiejętność nawiązywania i podtrzymywania kontaktów z ludźmi różnych wyznań i religii, z osobami, które miały rozmaite poglądy społeczne i polityczne. „Był prawdziwym budowniczym mostów pomiędzy Bogiem a człowiekiem, pomiędzy wiarą a rozumem” – piszą o zmarłym w czwartek Metropolicie Lubelskim. Wiedza i kompetencja abp. Życińskiego były cenione także w Stolicy Apostolskiej i w wielu międzynarodowych gremiach.

Biskupi zaznaczają, że abp Józef Życiński był przede wszystkim „człowiekiem gorącej wiary”, którą umiał przekazywać „z wielkim zaangażowaniem i teologiczną kompetencją”. Podkreślają też, że „wprowadzał optymizm wiary w trudne ludzkie sprawy”. Cechowało go „ujmujące człowieczeństwo” i wysoka kultura osobista „wynikająca z szacunku do każdego człowieka”.

Episkopat „łączy się w bólu z osieroconą archidiecezją i metropolią lubelską”. Biskupi składają „wyrazy solidarności w bólu i w żałobie, ale także w nadziei zmartwychwstania” na ręce brata Zmarłego, ks. prof. Wojciecha Życińskiego.

List Prezydium Konferencji Episkopatu Polski do bp. Mieczysława Cisły został przekazany w dniu wczorajszym (10.02). Podpisali go przewodniczący KEP abp Józef Michalik, zastępca przewodniczącego Episkopatu abp Stanisław Gądecki oraz sekretarz generalny KEP bp Stanisław Budzik.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  7°C Środa
  wieczór
  4°C Czwartek
  noc
  2°C Czwartek
  rano
  9°C Czwartek
  dzień
  wiecej »