Był prawdziwym budowniczym mostów pomiędzy Bogiem a człowiekiem, pomiędzy wiarą a rozumem – piszą biskupi o zmarłym w czwartek abp. Józefie Życińskim. Kondolencje na ręce administratora archidiecezji lubelskiej bp. Mieczysława Cisły przekazało Prezydium Episkopatu
Biskupi przypominają, że abp Józef Życiński przez ponad dwadzieścia lat uczestniczył w pracach Konferencji Episkopatu Polski, pełniąc w niej wiele odpowiedzialnych funkcji. „Jego odejście jest wielką stratą dla Kościoła w Polsce, w którym był protektorem ważnych spraw i przewodnikiem wielu umysłów” – podkreślają biskupi. Dodają też: „Będzie nam brakować jego przyjaznej obecności, gorącego serca, zaangażowanego i celnie komentującego słowa”.
„Odszedł człowiek gorącego serca i głębokiego umysłu, życzliwy i ufny wobec każdego, ale bezkompromisowy wobec fałszu i zła” – podkreślają biskupi. Arcybiskupa Życińskiego nazywają „człowiekiem dialogu”, doceniając jego umiejętność nawiązywania i podtrzymywania kontaktów z ludźmi różnych wyznań i religii, z osobami, które miały rozmaite poglądy społeczne i polityczne. „Był prawdziwym budowniczym mostów pomiędzy Bogiem a człowiekiem, pomiędzy wiarą a rozumem” – piszą o zmarłym w czwartek Metropolicie Lubelskim. Wiedza i kompetencja abp. Życińskiego były cenione także w Stolicy Apostolskiej i w wielu międzynarodowych gremiach.
Biskupi zaznaczają, że abp Józef Życiński był przede wszystkim „człowiekiem gorącej wiary”, którą umiał przekazywać „z wielkim zaangażowaniem i teologiczną kompetencją”. Podkreślają też, że „wprowadzał optymizm wiary w trudne ludzkie sprawy”. Cechowało go „ujmujące człowieczeństwo” i wysoka kultura osobista „wynikająca z szacunku do każdego człowieka”.
Episkopat „łączy się w bólu z osieroconą archidiecezją i metropolią lubelską”. Biskupi składają „wyrazy solidarności w bólu i w żałobie, ale także w nadziei zmartwychwstania” na ręce brata Zmarłego, ks. prof. Wojciecha Życińskiego.
List Prezydium Konferencji Episkopatu Polski do bp. Mieczysława Cisły został przekazany w dniu wczorajszym (10.02). Podpisali go przewodniczący KEP abp Józef Michalik, zastępca przewodniczącego Episkopatu abp Stanisław Gądecki oraz sekretarz generalny KEP bp Stanisław Budzik.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.