W wielu miastach Austrii będą rozdawane 14 lutego „miłosne listy od Boga”, a w kościołach zakochani otrzymają specjalne błogosławieństwo. Dzień św. Walentego jako patrona zakochanych wszedł już na stałe do kalendarza nie tylko w krajach anglosaskich, ale również w całej Europie.
Ze względu na duże zainteresowanie, nabożeństwa połączone z błogosławieństwem dla zakochanych, będą jutro odprawiane w wielu kościołach nie tylko w Wiedniu, ale też na terenie całej Austrii.
Duszpasterstwo archidiecezjalne w Wiedniu zaprasza w Dniu Zakochanych do udziału w „randce z Bogiem” w wiedeńskich kościołach. Od wczesnych godzin porannych w okolicach katedry św. Szczepana oraz na centralnych placach Wiednia i w wagonach metra rozdanych „posłańcy świętego Walentego” rozdadzą przechodniom sto tysięcy „listów miłosnych od Boga”.
Na terenie Archidiecezji Wiedeńskiej „miłosne listy od Boga” będą wręczane już po raz szósty. Organizatorom akcji zależy szczególnie, aby listy były wręczane przez konkretne osoby. „Świadomie wybraliśmy tę formę, bo moment wręczenia takiego listo to zarazem kontakt między dwiema osobami, którego brakuje kiedy wysyłamy SMS-a lub e-mail – uważa Andrea Geiger, jedna z organizatorek akcji i podkreśla jednocześnie, że poprzez „miłosne listy od Boga” przekazywane jest przesłanie zgodne z określeniem św. Pawła, że miłosnym listem Boga są sami ludzie.
„Pozwól, że znowu porozmawiamy! Zaufaj mi, czekam na Ciebie” – brzmi przesłanie „miłosnego listu od Boga”. List przypomina, jak bardzo cenny jest każdy człowiek „Znam Cię, bo od początku jestem z Tobą. Jesteś niezwykle cenny, cenny niż cokolwiek inne. Spójrz na siebie: jesteś piękny i niepowtarzalny. Nikt nie jest taki jak ty… Kiedy twoje serce jest złamane, wychodzę naprzeciw. Kiedy się źle czujesz, pragnę cię umocnić. Z całą namiętnością walczę o ciebie i oferuję ci moją przyjaźń” – czytamy w liście napisanym odręcznym pismem na pergaminie. List, adresowany „Do Ciebie, mój najlepszy pomyśle!” kończy się słowami: „Chcę Ci dać nadzieję i kończy się słowami: „Chcę Ci dać nadzieję i przyszłość. Twoja wolność jest dla mnie wszystkim!”.
Na listy z odpowiedzią Panu Bogu przeznaczone są w 30 kościołach Wiednia specjalnie oznakowane skrzynki „ Joy-and-Worry”.
Inicjatorem akcji „miłosnego listu od Boga” jest ks. Antoni Faber, proboszcz wiedeńskiej katedry św. Szczepana. W rozmowie z austriacką agencją katolicką „Kathpress” wyraził zadowolenie, że specjalna Msza św. połączona z błogosławieństwem zakochanych oraz zachętą do odpowiedzi na „list od Boga” spotkała się z nieoczekiwanie wielkim zainteresowaniem. Rokrocznie w Mszy św. połączonej ze specjalnym błogosławieństwem uczestniczy ponad tysiąc osób.
Do udziału w wieczornej Mszy św. 14 lutego ks. Faber zaprasza małżeństwa, zakochanych i narzeczonych. „Czekamy też na osoby, które rozdzielił ze sobą los, które straciły najbliższą osobę, ale również i te, które jeszcze nie spotkały swego życiowego partnera” – napisał proboszcz wiedeńskiej katedry w liście zapraszającym na liturgię w dniu zakochanych. „Dzień ten stwarza dla Kościoła szansę wyjścia naprzeciw pragnieniu wielu par, chcących otrzymać Bożą opiekę i błogosławieństwo. Obok par małżeńskich, narzeczonych i zakochanych, do udziału w nabożeństwie i błogosławieństwie zaproszone są również osoby żyjące w związkach niesakramentalnych oraz przygotowujące się do takich związków, aby to troskliwie sformułowane błogosławieństwo stało się dla nich pomocą w rozpoznaniu drogi życiowej”. Ks. Faber zwrócił uwagę, że ludzkie pragnienie miłości i bezpieczeństwa jest też „drogą poszukiwania Boga” , jak napisał Benedykt XVI w encyklice „Deus caritas est”.
Po Mszy św. księża i diakoni będą udzielali indywidualnego błogosławieństwa każdemu z obecnych modląc się o opiekę i błogosławieństwo Boże dla ludzi, „aby rzeczywiście byli dla siebie nawzajem podporą i żeby mieli odwagę oddać się całkowicie drugiej osobie”.
W Archidiecezji Wiedeńskiej w „walentynkowej” akcji uczestniczy ponad 200 parafii, wspólnot zakonnych, ruchów i innych instytucji kościelnych. Również w innych diecezja Austrii organizowane są specjalne nabożeństwa w Dniu Zakochanych. Są one odprawiane „przy blasku świec”, połączone z „medytacją na temat róży”, przy muzyce jazzowej lub kameralnej. Pod hasłem „Błogosławieństwo miłości” punkt duszpasterstwa miejskiego „Otwarte niebo” w Salzburgu jest jednym z organizatorów specjalnego „walentynkowego” nabożeństwa ekumenicznego. Na Dzień Zakochanych duszpasterstwo ewangelickie i katolickie w Innsbrucku wspólnie przygotowało kartki z cytatami „listów miłosnych od Boga” zaczerpniętymi z Pisma Świętego, które będą rozdawane w jednym z centrów handlowych, natomiast członkowie duszpasterstwa młodzieży w Villach będą obdarowywali przechodniów serduszkami św. Walentego.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.