Tysiące szyickich demonstrantów zebrały się we wtorek na głównym placu w stolicy Bahrajnu, domagając się większych swobód politycznych. To już drugi dzień demonstracji w Bahrajnie, zainspirowanych wydarzeniami w Egipcie.
Siły bezpieczeństwa nie próbowały uniemożliwić tłumom wejścia na Plac Perłowy w Manamie, "przemianowany" przez demonstrantów na Plac Narodu. Uczestnicy manifestacji machają flagami Bahrajnu i skandują "nie sunnici, nie szyici, wszyscy jesteśmy Bahrajńczykami". Niektórzy domagają się też obalenia reżimu.
Wcześniej tego dnia szyicki opozycyjny blok w parlamencie Bahrajnu, al-Wifak, zawiesił swoje członkostwo w tym zgromadzeniu w reakcji na śmierć dwóch szyitów w starciach z policją podczas antyrządowych demonstracji. Szyicka większość w tym królestwie, stanowiąca ok. 70 proc. ludności, uskarża się, że jest dyskryminowana przez rządzącą dynastię sunnicką.
Policja Bahrajnu użyła we wtorek gazu łzawiącego przeciwko demonstrantom biorącym udział w kondukcie pogrzebowym mężczyzny zabitego w poniedziałkowych starciach podczas antyrządowego "Dnia Gniewu". Telewizja Al-Dżazira poinformowała, że kolejna osoba zginęła w starciach, do których doszło w trakcie pogrzebu.
Król Bahrajnu szejk Hamad ibn Isa al-Chalifa w telewizyjnym wystąpieniu wyraził ubolewanie z powodu śmierci "naszych dwóch synów" i zapowiedział śledztwo. Zapewniał, że pokojowe protesty są w Bahrajnie legalne.
Bahrajn, w którym stacjonuje amerykańska V Flota, uważany jest przez swoich sojuszników - Arabię Saudyjską i USA - za zaporę przed wpływami szyickiego Iranu w regionie.
Dane te podał we wtorek wieczorem rektor świątyni ksiądz Olivier Ribadeau Dumas.
„Będziemy działać w celu ochrony naszych interesów gospodarczych”.
Propozycja amerykańskiego przywódcy spotkała się ze zdecydowaną krytyką.
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.