Każda inicjatywa, która umożliwia Polakom na emigracji oddanie głosu w wyborach, jest cenną – uważa biskup Wojciech Polak, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. duszpasterstwa emigracji.
Pomocniczy biskup archidiecezji gnieźnieńskiej odniósł się w ten sposób do zmian w Kodeksie Wyborczym, zgodnie z którymi obywatele RP, przebywający za granicą, będą mogli oddać głos bez konieczności stawienia się w komisji wyborczej.
Takie właśnie możliwości stwarza nowelizacja Kodeksu Wyborczego. Najpóźniej na 15 dni przed wyborami obywatel będzie mógł zgłosić konsulowi chęć udziału w głosowaniu. Otrzyma wtedy tzw. pakiet wyborczy, który po oddaniu głosu powinien odesłać. Konsul zamkniętą kopertę przekaże komisji wyborczej.
Odnosząc się do tych zmian, które obowiązywać mogą już podczas najbliższych wyborów, bp Polak powiedział KAI, że konieczne było większe umożliwienie emigrantom uczestniczenia w wyborach za granicą.
Delegat episkopatu ds. duszpasterstwa emigracji przyznał jednak, że spotkał się z opinią, że jeszcze lepsza byłaby możliwość głosowania przez internet. „Jest to na pewno działanie, które może zaktywizować emigrantów” – podkreślił bp Polak.
Jego zdaniem, takie propozycje rozwiązań mogą ożywić środowisko Polonii. „Myślę, że każda taka inicjatywa, która pomaga Polakom na emigracji, byłaby inicjatywą cenną” – stwierdził bp Polak.
W starożytnym mieście Ptolemais na wybrzeżu Morza Śródziemnego.
W walkę z żywiołem z ziemi i powietrza było zaangażowanych setki strażaków.
Wstrząsy o sile 5,8 w skali Richtera w północno wschodniej części kraju.
Policja przystąpiła do oględzin wyciągniętej z morza kotwicy.
Ogień strawił tysiące budynków na obszarze ok. 120 km kw., czyli powierzchni równej San Francisco.