Muzea Watykańskie udostępniają od dziś specjalne programy zwiedzania dla głuchoniemych, niewidomych oraz grup szkolnych.
Niewidomi mogą odtąd dotykać niektórych eksponatów, a najsłynniejsze dzieła malarskie przedstawiono dla nich w postaci wypukłych reprodukcji. Dzięki temu mogą się zapoznać ze strukturą obrazu. Dla głuchoniemych przygotowano natomiast dwie dwugodzinne trasy, po których przewodnicy oprowadzają w języku migowym. Co ważne, głuchoniemi i niewidomi wchodzą do Muzeów Watykańskich za darmo.
Od dziś ruszają też specjalne programy zwiedzania dla grup dzieci i młodzieży. W sumie istnieje dziewięć różnych tras, dostosowanych do wieku zwiedzających. Przewodnicy oprowadzają w pięciu językach: po angielsku, francusku, niemiecku, hiszpańsku i włosku. Dodatkowo dla dzieci mówiących po włosku przewidziano też zajęcia plastyczne. Niektóre odbywają się w trakcie zwiedzania, w salach wystawowych, inne w specjalnie przygotowanych do tego gabinetach. Udział w tych nowych inicjatywach, zarówno dla niepełnosprawnych, jak i dla dzieci, trzeba uprzednio zarezerwować przez internet (www.mv.vatican.va) bądź telefonicznie.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.