Pożegnanie zamordowanego salezjanina

W warszawskiej Bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa rozpoczęły się w środę w południe uroczystości pogrzebowe zamordowanego w Tunezji salezjanina ks. Marka Rybińskiego. Mszy św. przewodniczy przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik.

Po mszy ciało ks. Rybińskiego spocznie w grobowcu wspólnoty salezjańskiej na cmentarzu bródnowskim.

W uroczystościach tych - oprócz wspólnoty salezjańskiej z całej Polski i z zagranicy, uczestniczą m.in. rodzice zmarłego, przedstawiciele Kancelarii Prezydenta, sekretarz KEP bp Stanisław Budzik, biskup warszawsko-praski abp Henryk Hoser, konsul Tunezji w Polsce, duchowieństwo, siostry zakonne oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy stolicy.

„Jesteśmy Bogu wdzięczni za życie ks. Marka” - powiedział w homilii ks. Sławomir Łubian, Przełożony Salezjanów Inspektorii Warszawskiej. Jak podkreślił, "jesteśmy wdzięczni, że mogliśmy go poznać i wraz z nim wzrastać". „Jesteśmy wdzięczni Bogu, który jest Panem Życia i Śmierci, że należymy do Niego. Jesteśmy wdzięczni, że także i ks. Marek należy do Niego. Jesteśmy także wdzięczni za wiarę w to, że pewnego dnia spotkamy się razem z nim w Domu Ojca” - stwierdził ks. Łubian.

Ks. Rybiński został pośmiertnie odznaczony przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski "za wybitne zasługi w kształtowaniu postaw moralnych dzieci i młodzieży, za dawanie świadectwa miłości do człowieka oraz osiągnięcia w pracy misyjnej".

Ks. Rybiński miał 34 lata. Należał do polskiej prowincji salezjanów z siedzibą w Warszawie; od czterech lat przebywał na misji w Manouba w Tunezji. 18 lutego znaleziono go z podciętym gardłem w garażu prywatnej szkoły religijnej w podmiejskiej dzielnicy Tunisu, Manoubie. W dzień po śmierci salezjanina rząd Tunezji potępił jego zamordowanie i zaapelował do "wszystkich duchownych oraz podmiotów społeczeństwa obywatelskiego" o zdecydowane działania, "by uniknąć powtórzenia się podobnych aktów".

 

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  21°C Wtorek
  rano
  25°C Wtorek
  dzień
  26°C Wtorek
  wieczór
  23°C Środa
  noc
  wiecej »