Czarnoskórych nie obsługujemy?

Do trzech stołecznych klubów, na osiem przetestowanych, nie wpuszczono w nocy czarnoskórych ludzi - poinformowała w niedzielę dr Kinga Wysieńska z Instytutu Spraw Publicznych. W Warszawie oraz m.in. w Paryżu i Oslo przeprowadzono akcję dot. dyskryminacji w klubach.

"Pary białych oraz czarnoskórych +testerów+ odwiedziły dzisiejszej nocy osiem warszawskich klubów, aby sprawdzić, czy zostaną wpuszczone do środka. W trzech klubach zaobserwowaliśmy zjawisko dyskryminacji, czyli pozwolono tam wejść tylko białym parom" - powiedziała PAP w niedzielę Wysieńska.

Wyjaśniła, że przy doborze klubów kierowano się m.in. występowaniem tzw. selekcji przy wejściu, a także opiniami osób należących do mniejszości etnicznych, które miały problemy z wejściem do danych lokali. Akcja odbyła się między godziną 23 a 1 w nocy.

"Zdecydowaliśmy się na osoby ciemnoskóre, gdyż mieliśmy mało czasu do rekrutacji testerów i stwierdziliśmy, że najłatwiej będzie nam rekrutować testerów afrykańskich i że czarny kolor skóry może spotykać się z najbardziej nierównym traktowaniem" - powiedziała. Dodała, że wyniki badania zostały przesłane do Parlamentu Europejskiego.

Badanie wykazało, że w Belgii, Francji i Hiszpanii dyskryminacja dotknęła obywateli arabskich oraz afrykańskich, w Danii - m.in. Turków i Irańczyków.

Tzw. Noc testów to inicjatywa europejskiej sieci organizacji pozarządowych zajmujących się zwalczaniem dyskryminacji i nierównego traktowania ze względu na kolor skóry i pochodzenie etniczne. W ramach akcji w 20 miastach europejskich o tej samej godzinie pary białych i odmiennych etnicznie testerów sprawdzały, czy w klubach nocnych występuje zjawisko negatywnej selekcji osób o odmiennym kolorze skóry lub pochodzeniu etnicznym. W każdym mieście sprawdzono co najmniej pięć klubów. W Warszawie kluby testowały: Instytut Spraw Publicznych, Forum na rzecz Różnorodności Społecznej i Stowarzyszenie Interwencji Prawnej.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
3°C Wtorek
dzień
4°C Wtorek
wieczór
4°C Środa
noc
3°C Środa
rano
wiecej »