Spotkanie w atmosferze oczekiwania

W komunikacie na zakończenie obrad plenarnych Episkopatu biskupi podkreślają, że „spotkanie odbywało się w atmosferze oczekiwania na zbliżającą się beatyfikację Ojca Świętego Jana Pawła II”.

354. zebranie plenarne Konferencji Episkopatu Polski odbywało się w dniach 15-16 marca 2011 r. w Zakopanem, w domu rekolekcyjno-wypoczynkowym „Księżówka”. Mszą św. sprawowaną rano w dniu rozpoczęcia obrad zakończyły się obchody jubileuszu 100-lecia tego domu. Biskupi przypominają w komunikacie, że było to miejsce, „w którym realizowała się integracja kapłanów pochodzących z trzech zaborów”.

Jak czytamy, w toku obrad nawiązywano wielokrotnie do zbliżającej się beatyfikacji Czcigodnego Sługi Bożego Jana Pawła II. Biskupi wyrazili nadzieję, że „trwające obecnie w Polsce duszpasterskie przygotowanie do beatyfikacji zaowocuje w sposób trwały wypełnianiem na co dzień duchowego testamentu wielkiego Papieża”.

Episkopat zaapelował o przeprowadzenie w parafiach zbiórki do puszek na rzecz poszkodowanych przez kataklizm w Japonii, a także o modlitewne wsparcie.

Biskupi wymienili opinie na temat polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. „Polska jako kolebka ruchu społecznego, który zapoczątkował zmiany w Europie i świecie, ma szczególną misję szerzenia idei solidarności oraz nadawania jej instytucjonalnych rozwiązań” – czytamy. W komunikacie znajduje się także apel o solidarność z męczennikami za wiarę. Biskupi liczą na podjęcie tego problemu w czasie polskiej prezydencji, która rozpocznie się 1 lipca br.

Nawiązując do trwającego Roku Wolontariatu, biskupi dziękują wolontariuszom działającym w ramach Caritas.

Mowa jest także o kontrowersjach wokół zmian w ustawie o Otwartych Funduszach Emerytalnych. „W tej debacie nie wolno zapominać o podstawowej zasadzie ubezpieczeń emerytalnych, jaką jest solidarność pokoleń” – piszą biskupi.

Zebrani na obradach plenarnych biskupi omówili temat likwidacji małych szkół, szczególnie w środowiskach wiejskich. Kierując się dobrem uczniów, podkreślają, że nie należy zastępować wychowania prorodzinnego wyłącznie edukacją seksualną.

Na kolejnej stronie publikujemy pełną treść komunikatu.

«« | « | 1 | 2 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
3°C Piątek
rano
8°C Piątek
dzień
9°C Piątek
wieczór
6°C Sobota
noc
wiecej »