W środę 18 maja arcybiskup Paul Richard Gallagher, sekretarz ds. stosunków Stolicy Apostolskiej z Państwami, odwiedził kompleks soboru św. Jura we Lwowie i spotkał się z biskupami Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego z terenów zachodniej Ukrainy.
W 84. dniu wojny na Ukrainę przybył szef papieskiej dyplomacji abp Paul Gallagher. We Lwowie w imieniu Papieża udzielił błogosławieństwa miastu i całej Ukrainie. pic.twitter.com/XhbZrX0mAx
— Radio Watykańskie 🇻🇦 (@rwatykanskie) 19 maja 2022
W trakcie spotkania omówiono szereg zagadnień duszpasterskich, w tym specyfikę i wyzwania duszpasterstwa w czasie wojny.
Greckokatolicki metropolita lwowski Ihor Woźniak podziękował na ręce arcybiskupa Gallaghera Stolicy Apostolskiej za solidarność i wsparcie dla Ukrainy, a także za jej wysiłki na rzecz zakończenia wojny w tym tragicznym czasie. Dziękując za wizytę, podkreślił, że takie spotkania z wysokimi przedstawicielami Stolicy Apostolskiej są niezwykle ważne dla Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, zwłaszcza w czasie wojny obronnej Ukrainy przed rosyjską agresją.
Abp Gallagher podziękował ze swej strony biskupom za wspólnie spędzony czas, podkreślając, że wizyta na Ukrainie jest dla niego bardzo ważna.
także ośrodek w Sołonce przy klasztorze św. Józefa sióstr benedyktynek.
Arcybiskup Gallagher rozmawiał z Ukraińcami, którzy w wyniku wojny stracili domy i pracę i nie mają dokąd wrócić. Dzielili się oni swoimi losami, często bardzo dramatycznymi.
Zwracając się do mieszkańców Centrum przy lwowskiej parafii św. Jana Pawła II abp Gallagher powiedział: „To dla mnie wielka radość, że mogę tu być dzisiaj z wami. Przyjechałem na Ukrainę w imieniu Papieża Franciszka. Będąc tu zaledwie kilka godzin, byłem już świadkiem Waszego cierpienia - ale też wielkiej odwagi narodu ukraińskiego. Przybyłem przekazać wam słowa poparcia ze strony Ojca Świętego i wyrazić naszą solidarność. Mam nadzieję, że z wiarą w Chrystusa obecnego tu pośród was i przy wsparciu całego świata pokonacie wszelkie trudności. Papież Franciszek przesyła wam swoje błogosławieństwo; wie o wszystkich okropnościach, które działy się na Ukrainie przez ostatnie dwa miesiące. Wie też, że jesteście ludźmi silnymi i szlachetnymi. Modlimy się za tych, którzy zginęli i za tych, którzy tak jak Ty stracili swoje domy. A wy nadal bądźcie odważni i silni – a Ukraina odrodzi się, jak widzieliśmy dzisiaj w krótkim przedstawieniu przed kościołem. Niech wasze dzieci rosną silne, wierne i piękne. Cały świat katolicki modli się za was. Wszyscy jesteśmy z Ukraińcami, jesteśmy z Wami!”
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.