Papież: Wstępując do nieba, Chrystus nie zostawia nas samych

"Jezus nie opuszcza uczniów. Wstępuje do nieba, ale nie zostawia nas samych. Przeciwnie, właśnie przez wstąpienie do Ojca zapewnia wylanie swojego Ducha" - mówił Franciszek. Zapowiedział też, że 27 sierpnia odbędzie się konsystorz, na którym mianuje 21 nowych kardynałów. Nie ma wśród nich Polaków.

Wstępując do nieba, Chrystus nie zostawia nas samych, lecz posyła Ducha Świętego, który czyni nas Jego świadkami w świecie. Mówił o tym papież Franciszek w swoim rozważaniu poprzedzającym modlitwę „Regina coeli”, którą odmówił z wiernymi zgromadzonymi na placu św. Piotra.

Tłumacząc znaczenie wniebowstąpienia, które jest zwieńczeniem ziemskiego życia Jezusa, papież przypomniał, że przed wstąpieniem do nieba zapowiedział On zesłanie Ducha Świętego i pobłogosławił swoich uczniów.

- Jezus nie opuszcza uczniów. Wstępuje do nieba, ale nie zostawia nas samych. Przeciwnie, właśnie przez wstąpienie do Ojca zapewnia wylanie swojego Ducha – stwierdził Franciszek. Zaznaczył, że „w tym widzimy miłość Jezusa do nas”. – Jego obecność jest obecnością, która nie chce ograniczać naszej wolności. Wręcz przeciwnie, robi dla nas miejsce, ponieważ prawdziwa miłość zawsze rodzi bliskość, która nie przygniata, lecz czyni nas głównymi postaciami – tłumaczył papież. Dodał, że „Jezus, wstępując do nieba, zamiast pozostawać cieleśnie blisko niewielu uczniów, staje się bliskim dla wszystkich poprzez swojego Ducha. Duch Święty uobecnia w nas Jezusa, przekraczając bariery czasu i przestrzeni, aby uczynić nas Jego świadkami w świecie”.

Podkreślił, że gdy Chrystus podnosi ręce i błogosławi apostołów, wykonuje gest kapłański. – Ewangelia pragnie nam powiedzieć, że Jezus jest arcykapłanem naszego życia. Jezus wstępuje do Ojca, aby wstawiać się za nami, aby przedstawić Mu nasze człowieczeństwo. W ten sposób przed oczami Ojca są i zawsze będą, wraz z człowieczeństwem Jezusa, nasze życia, nasze nadzieje, nasze rany. Zatem Chrystus, dokonując „wyjścia” do nieba, toruje nam drogę, idzie, aby przygotować dla nas miejsce, i od tej pory wstawia się za nami, aby Ojciec zawsze nam towarzyszył i nas błogosławił – zaznaczył papież.

Zachęcił do postawienia sobie pytania, czy naprawdę jesteśmy świadkami Ewangelii, „a także czy potrafimy kochać innych, pozostawiając im wolność i czyniąc dla nich miejsce”, „czy umiemy wstawiać się za innych, to znaczy czy umiemy modlić się za nich i błogosławić ich życie”. - Nauczmy się tego: modlitwy wstawienniczej, wstawiania się za nadziejami i cierpieniami świata, za pokojem. I błogosławmy naszymi oczami i słowami tych, których spotykamy każdego dnia! – prosił Franciszek.

Papież zapowiedział, że 27 sierpnia odbędzie się konsystorz, na którym mianuje 21 nowych kardynałów. Nie ma wśród nich Polaków. 16 nowych kardynałów będzie elektorami podczas następnego konklawe; pięciu przekroczyło już wiek 80 lat.

Z kolei w dniach 29-30 sierpnia odbędzie się zebranie kolegium kardynalskiego, poświęcone refleksji nad nową konstytucją apostolską „Praedicate Evangelium” o Kurii Rzymskiej, która wchodzi w życie na początku czerwca br.

Papież wspomniał, że dziś obchodzony jest Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu, którego tematem jest „Słuchanie uchem serca”. "Umiejętność słuchania, oprócz tego, że jest pierwszym gestem miłosierdzia, jest także pierwszym niezbędnym elementem dialogu i dobrej komunikacji: umieć słuchać, pozwalać innym mówić wszystko, nie przerywać w pół zdania, umieć słuchać uszami i sercem. Życzę wszystkim, aby wzrastali w tej umiejętności słuchania sercem".

"Dzisiaj obchodzimy Narodowy Dzień Pomocy we Włoszech. Pamiętajmy, że osoba chora jest zawsze ważniejsza niż choroba! Nawet jeśli uzdrowienie nie jest możliwe, zawsze można się o nią troszczyć" - przypomniał papież. Pozdrowił też pielgrzymów w Polsce, zgromadzonych na corocznej pielgrzymce mężczyzn i młodzieńców u Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich.

"Pozdrawiam Polaków - zawsze tak wielu Polaków! - z błogosławieństwem dla tych, którzy w swojej ojczyźnie uczestniczą w wielkiej pielgrzymce do sanktuarium maryjnego w Piekarach Śląskich".

Nazwiska nowych kardynałów na następnej stronie:

«« | « | 1 | 2 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
27°C Piątek
noc
23°C Piątek
rano
33°C Piątek
dzień
34°C Piątek
wieczór
wiecej »