Kard. Dziwisz: Rodzina to laboratorium, w którym uczymy się właściwych postaw

Krakowski metropolita senior przewodniczył w sanktuarium św. Jana Pawła II Mszy św. na zakończenie peregrynacji ikony Świętej Rodziny w archidiecezji krakowskiej.

Modlitwa w papieskim sanktuarium odbywa się w łączności z papieżem Franciszkiem i trwającym w Rzymie X Światowym Spotkaniem Rodzin. W świątyni zgromadziły się m.in. rodziny z Drogi Neokatechumenalnej.

W homilii kard. Dziwisz mówił o owocach kończącej się peregrynacji ikony Świętej Rodziny, która rozpoczęła się 26 grudnia ubiegłego roku w zakopiańskim kościele Świętej Rodziny. 

- Pozostanie tajemnicą ludzkich serc, tajemnicą złożoną w Sercu Jezusa i Maryi, ile dobra dokonało się w tych miesiącach w naszych rodzinach, ilu małżonków, rodziców i dzieci się pojednało, ile zostało podjętych dobrych postanowień na przyszłość - wyliczał hierarcha. Jak dodał, rodzina to „swoiste laboratorium, w którym uczymy się właściwych postaw, dostrzegania drugiego człowieka, wzajemnego pomagania”.

- W rodzinie uczymy się, jak czynić z naszego życia dar dla innych i ostatecznie dla Boga, naszego Stwórcy, Pana i Zbawiciela. W rodzinie uczymy się właściwej hierarchii wartości, w której na pierwszym miejscu jest Bóg, bo wtedy wszystko inne jest na swoim miejscu - zaznaczył krakowski metropolita senior.

Kaznodzieja wyliczał również wyzwania, przed jakimi codziennie stają rodziny. - Wyzwaniem jest szerzący się sekularyzm ignorujący lub marginalizujący Boga, proponujący człowiekowi złudne poczucie samowystarczalności, tak jakby Bóg nie istniał - mówił. Do takich wyzwań zaliczył również "brak poszanowania życia ludzkiego, gdy u swych początków jest ono kruche, całkowicie zdane na uszanowanie i przyjęcie z miłością przez najbliższych" oraz "szerzący się relatywizm, który nie pomaga człowiekowi w podejmowaniu ważnych decyzji na całe życie, a taką decyzją jest ślubowana małżeńska dozgonna miłość i wierność".

- Jestem przekonany, że przez cały czas peregrynacji czuwał nad nią papież rodziny - św. Jan Paweł II - mówił wieloletni sekretarz polskiego papieża, przypominając że to jemu Kościół zawdzięcza inicjatywę Światowych Spotkań Rodzin, z których pierwsze odbyło się w październiku 1994 roku.

Na błoniach przed sanktuarium św. Jana Pawła II trwa I Archidiecezjalne Święto Rodziny. W niedzielę od rana odbywać się będą warsztaty dla małżeństw i narzeczonych. O 11.00 abp Marek Jędraszewski będzie przewodniczył Mszy św. z odnowieniem przyrzeczeń małżeńskich i aktem zawierzenia rodzin archidiecezji krakowskiej. Po południu zaplanowano koncerty Małego TGD, Szkółki TGD oraz artystów z Ukrainy Troye Zillia, a także piknik i ewangelizacyjne przedstawienie teatralne.

Niedzielne wydarzenia odbywać się będą w trzech strefach: animacji (m.in. doświadczenia edukacyjne dla dzieci, bańki mydlane, ekspozycja samochodów papieskich), bistro (foodtrucki, obiad dla wszystkich, wata cukrowa), namiotowej (Służba Maltańska, Rycerze św. Jana Pawła II, Skauci Europy, możliwość rozmowy z kapłanem, eksperci życia rodzinnego).

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
16°C Piątek
rano
25°C Piątek
dzień
27°C Piątek
wieczór
24°C Sobota
noc
wiecej »