Reklama

Meduza killer poparzyła kobietę

Chodzi o bardzo rzadką meduzę, tzw. żeglarza portugalskiego. Poparzona w okolicy sycylijskiej Wyspy Cyklopów kobieta trafiła na intensywną terapię.

Reklama

 

Meduza należy do rurkopławów, ma cienkie czułki sięgające długości nawet 30 m. Bardzo rzadko można na nią trafić w Morzu Śródziemnym, ale w 2010 r. odnotowano nawet przypadek śmiertelny na Sardynii.

„Tak poważne objawy i charakterystyczne zmiany skórne na plecach, pośladkach i nogach sugerują, że jest to ukłucie żeglarza portugalskiego” - zawyrokowała Benedetta Stancanelli, szefowa Polikliniki św. Marka w Katanii.

„Kąpiąca się kobieta, również z powodu wcześniejszych chorób, musiała zostać hospitalizowana na oddziale intensywnej terapii po tym, jak jej stan pogorszył się kilka godzin po prawdopodobnym zetknięciu się z długimi czułkami meduzy (nazwa naukowa Physalia physalis) w pobliżu Wyspy Cyklopów. (...) Kobieta skarżyła się na ból głowy, osłabienie, wymioty, napady paniki, trudności w oddychaniu i poważną arytmię serca” - pisze Paolo Virtuani w „Corriere della Sera”, największym mediolańskim dzienniku.

Choć żeglarza portugalskiego rzadko można spotkać w Morzu Śródziemnym (najczęściej występuje w oceanie wokół Australii), pierwsze wzmianki o nim we Włoszech pochodzą z XIX wieku. W tym roku zaobserwowano ją już w pobliżu Sycylii, Sardynii, w Cieśninie Mesyńskiej oraz w Morzu Liguryjskim niedaleko Chiavari. W sierpniu 2010 r. na Sardynii z powodu poparzenia przez tę meduzę zmarła 69-letnia kobieta.

Czułki żeglarza portugalskiego nie są widoczne pod wodą, a kontakt z nimi powoduje bardzo bolesne poparzenia. Trucizna może spowodować wstrząs anafilaktyczny, a meduza najbardziej niebezpieczna jest dla dzieci i dla chorych na serce.

Włoscy naukowcy radzą, co należy zrobić w przypadku kontaktu z żeglarzem portugalskim. „Nie panikuj i wyjdź z wody. Aby złagodzić ból, nie należy używać octu, amoniaku ani alkoholu, które zwiększają podrażnienie wywołane toksynami” - przestrzega Stefano Piraino, profesor zoologii na Uniwersytecie w Salento. „Zwilż miejsce poparzenia wodą morską, nałóż lód lub zimny okład. Wodę i okłady należy stosować tylko w przypadku poparzenia przez żeglarza portugalskiego. Natomiast w przypadku objawów dotyczących przyspieszonego oddechu lub bicia serca należy natychmiast udać się na pogotowie”.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
6°C Niedziela
dzień
8°C Niedziela
wieczór
7°C Poniedziałek
noc
5°C Poniedziałek
rano
wiecej »

Reklama