Nawet 200 tysięcy pielgrzymów spodziewanych jest podczas dwudniowych uroczystości religijnych z okazji beatyfikacji Jana Pawła II i święta Miłosierdzia Bożego w sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach - poinformował kustosz sanktuarium bp Jan Zając.
Jak poinformował duchowny, uroczystości rozpoczną się w sobotę wieczorem od tradycyjnego czuwania modlitewnego w wigilię święta Miłosierdzia Bożego. Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach będzie wtedy jednym z pięciu miejsc na świecie, które połączy się telemostem z czuwającymi w przededniu beatyfikacji Jana Pawła II na terenie antycznego stadionu Circus Maximus w Rzymie.
Czuwanie za pośrednictwem łączy telewizyjnych ma otworzyć papież Benedykt XVI. Jego uczestnicy połączą się poprzez telemost z modlącymi się w miejscach, które były bliskie sercu papieża Polaka: z Łagiewnikami, Guadalupe w Meksyku, sanktuarium Jamusukro w Afryce, Harissą w Libanie oraz Fatimą.
Podczas każdego łączenia wierni będą odmawiać jedną tajemnicę różańca. "Na jedną tajemnicę różańca Kraków będzie się łączył z całym światem. To będzie okazja, żeby pokazać, jak Kraków przygotował się do beatyfikacji Jana Pawła II, oraz żeby zobaczyć jak cały świąt ją przeżywa" - zaznaczył bp Zając.
W niedzielę rano w dzień beatyfikacji oraz święto Miłosierdzia Bożego msze św. w łagiewnickim sanktuarium rozpoczną się od godz. 6. O 10.00 zacznie się transmisja watykańskich uroczystości beatyfikacyjnych z homilią papieża Benedykta XVI, po której w rozpocznie się główna msza dziękczynna pod przewodnictwem kustosza sanktuarium bp. Jana Zająca. W południe Łagiewniki jeszcze raz przełączą się na transmisję z Watykanu, aby uczestniczyć w modlitwie Regina Coeli i błogosławieństwie papieża Benedykta XVI.
O godzinie 15.00 odmówiona zostanie Koronka do Miłosierdzia Bożego, po której zostaną odprawione popołudniowe i wieczorne msze św.
"Prosimy, by krakowianie zachowali tradycję z dawnych lat i przychodzili do Łagiewnik na godziny popołudniowe, a godziny przedpołudniowe pozostawili pielgrzymom z całej Polski i zagranicy" - zaapelował bp Zając.
Władze miasta na czas święta Miłosierdzia Bożego i beatyfikacji Jana Pawła II zmienią organizację ruchu wokół łagiewnickiego sanktuarium, aby umożliwić dojście do niego przybywającym pielgrzymom.
W niedzielę od godz. 6.30 zamknięta zostanie dla ruchu samochodowego ulica Siostry Faustyny, a od soboty będzie na niej obowiązywał zakaz zatrzymywania się pojazdów. Zakaz taki będzie też wprowadzony w niedzielę na ulicach: Fredry, Milana, Kołodziejskiej, Połomskiego, Suchej i Turowicza.
Dla pielgrzymów przybywających własnymi samochodami zostanie przygotowany parking przed zamkniętym w niedzielę (z powodu Święta 1 Maja) hipermarketem Carrefour a dla osób niepełnosprawnych dwa parkingi: przy sanktuarium przy ulicy Motarskiego oraz na nowym odcinku drogi pomiędzy ul. Do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia i ul. Herberta.
Autobusy będą parkować na parkingu przy ul. Turowicza oraz na wydzielonych pasach jezdni ul. Marcika i Witosa.
Policjanci apelują do kierowców udających się na uroczystości religijne, aby za przednią szybę włożyli białą kartkę formatu A4. Pozwoli to funkcjonariuszom na kierowanie ich na najbliższe miejsca parkingowe.
Na terenach objętych konfliktami respektowane być powinno prawo humanitarne.
Organizatorzy zapowiadają, że będzie barwny, taneczny i pełen radości. Koniecznie posłuchaj!
Twierdzi, że byłby tam narażony na nadużycia i brak opieki zdrowotnej.
Przypada ona 13 dni po Wigilii u katolików, czyli 6 stycznia w kalendarzu gregoriańskim.
Sąd nakazał zbadanie możliwości popełnienia zbrodni wojennych przez żołnierza z Izraela.