Międzynarodowa Katolicka Unia Prasy UCIP nie będzie mogła używać określenia „katolicka”. Postanowił o tym Watykan cofając uznanie UCIP jako stowarzyszenia katolickiego zgodnego z prawem kanonicznym.
W liście do kierownictwa UCIP Papieska Rada Świeckich zażądała natychmiastowego usunięcia słowa „katolicka” z nazwy unii. Potwierdził to w rozmowie z austriacką agencją katolicką „Kathpress” Bernhard Sassmann, który do chwili otrzymania listu z Watykanu był przewodniczącym UCIP. Według listu Papieskiej Rady Świeckich, UCIP nie przestrzegała przez dłuższy czas statutów organizacji, zatwierdzonych przez Stolicę Apostolską.
Sytuacja nie zmieniła się również po rozmowach personalnych z kierownictwem UCIP w Rzymie. Watykańska dykasteria zastrzega jednocześnie, że nie powinno to umniejszać dobrej pracy członków stowarzyszenia i zachęca dziennikarzy katolickich do kontynuowania przez nich pracy z myślą o krzewieniu orędzia chrześcijańskiego w mediach.
Papieska Rada Świeckich wyjaśniła w swoim liście do UCIP, że podjęła swoją decyzję w oparciu o kanon 300 Prawa Kanonicznego, mówiący o tym, że „żadne stowarzyszenie nie może przybrać nazwy ‘katolickie’, chyba że za zgodą kompetentnej władzy kościelnej”.
Jako - w tym przypadku – odpowiedzialny organ watykański, Rada Świeckich porozumiała się w tej sprawie z Sekretariatem Stanu Stolicy Apostolskiej oraz z Papieską Radą ds. Środków Społecznego Przekazu. Jednocześnie przypomniano, że uznanie stowarzyszeń przez Kościół opiera się na poszanowaniu przyjętych statutów, a brak ich przestrzegania powoduje rewizję podstawowych dokumentów.
Konkretnie, UCIP nie przestrzegał norm zawartych w statutach, w tym m.in. dotyczących zgromadzeń generalnych i ich porządków dziennych, a także podejmował nieodpowiednie decyzje personalne. Na przykład na ostatnim kongresie w Burkina Faso nie było ani przewodniczącego, ani dwóch wiceprzewodniczących, nie przyjechał także skarbnik UCIP. Wśród „ponad tysiąca uczestników ze wszystkich kontynentów, w tym 455 dziennikarzy”, było na tym spotkaniu jedynie 14 uprawnionych do głosowania członków UCIP. Tak mała ich liczba dowodzi „małego zainteresowania członków tym wydarzeniem”.
W niedostatecznym też stopniu przeprowadzono zmiany w prezydium UCIP, uważa Papieska Rada ds. Świeckich. Ponadto sekretarz generalny, który jest jedynym od 15 lat etatowym pracownikiem UCIP, wielokrotnie samowolnie wykluczał z głosowania uczestników zgromadzeń generalnych. Organizacja nie jest dostatecznie transparentna, posiada znaczne braki w komunikacji, za co Papieska Rada Świecka czyni odpowiedzialnym „w znacznym stopniu” sekretarza generalnego UCIP, Josepha Calstas-Chittilappilly.
Po decyzji Papieskiej Rady ds. Świeckich w liście do członków UCIP przewodniczący tej organizacji, Bernhard Sassmann poinformował, że „jego pozycja jako przewodniczącego UCIP jest nieaktualna”. W liście z 28 kwietnia Sassmann poinformował też, że zależy mu na tym, aby „znaleźć nową nazwę dla organizacji i ją przegłosować, aby móc w godny sposób kontynuować cenną pracę tego ważnego stowarzyszenia”.
Według Sassmann, rozważane jest obecnie utworzenie „Międzynarodowej Organizacji Katolików w Mediach” (ICOM). Ta organizacja miałaby stanowić „światowe forum ludzi mediów w dziennikarstwie świeckim i wyznaniowym”.
Międzynarodowa Katolicka Unia Prasy (Union Catholique Internationale de la Presse) z siedzibą w Genewie powstała w 1927 r. W jej ramach działa osiem specjalistycznych agend skupiających: dziennikarzy, prasę codzienną, czasopisma, naukowców, prasę kościelną, agencje informacyjne, wydawców książek i fotoreporterów.
UCIP była jedną z kilku organizacji katolickich o zasięgu międzynarodowym, działających w mediach. Jej członkami są dziennikarze katoliccy ze 120 krajów na wszystkich kontynentach, pracujący zarówno w kościelnych, jak i w świeckich środkach komunikacji. Celem organizacji jest rozwijanie dziennikarstwa inspirowanego wartościami chrześcijańskimi na wysokim poziomie zawodowym.
Od 2009 roku jej przewodniczącym jest Austriak Bernhard Sassmann, dyrektor artystyczny jednej z agencji reklamowych. Jego poprzedniczka, wybrana w grudniu 2008 r. w Sherbrooke (Kanada) Else Marie Strivens z RPA nie została zaakceptowana przez przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Świeckich, kard. Stanisława Ryłkę. Krytyczna ocena przez watykańskiego hierarchę sposobu wyboru spotkała się ze zrozumieniem władz UCIP.
Międzynarodowe kongresy UCIP odbywają się od 1965 r. co trzy lata. Ostatni z nich, 22. z kolei, odbył się w dniach 12-19 września 2010 roku w stolicy Burkina Faso – Ouagadougou i był poświęcony problematyce mediów w służbie sprawiedliwości, pokoju i dobrego zarządzania w świecie nierówności i ubóstwa. Gościem kongresu był przewodniczący Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu abp Claudio Maria Celli.
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.