Kwestia znaczenia wartości wspólnych dla chrześcijan i muzułmanów w edukacji - to temat rozmów Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego z przedstawicielami Królewskiego Instytutu Studiów Międzyreligijnych ze stolicy Jordanii, Ammanu.
Odbyły się one w Rzymie w dniach 18 i 19 maja, a na czele obydwu delegacji stanęli, przewodniczący watykańskiej dykasterii, kard. Jean-Louis Tauran oraz dyrektor jordańskiego instytutu, prof. Kamel Abu Jaber. O kolokwium poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.
W komunikacie ze spotkania zaznaczono, że wśród wartości humanistycznych wspólnie wyznawanych przez chrześcijan i muzułmanów znajduje się przekonanie o świętości życia ludzkiego, o ludzkiej godności i wypływających stąd niezbywalnych praw. Jeśli idzie o wartości religijne – niektóre z nich są wspólne dla obydwu religii, inne zaś są dla nich specyficzne. Dlatego ważne jest wskazanie zarówno podobieństw jak i określenie różnic. „Poszanowanie różnic jest bowiem ważnym warunkiem autentycznego dialogu” – czytamy w dokumencie.
Uczestnicy rzymskiego spotkania przestrzegają przed formowaniem w procesie edukacyjnym osobowości antagonistycznych czy konfliktowych, zwracając uwagę na potrzebę z jednej strony dobrego zakorzenienia młodzieży w ich własnej tożsamości religijnej, a z drugiej -osobowości otwartych na inne tożsamości. Zaznaczają, że uprzywilejowanym miejscem wspólnej edukacji są szkoły różnych szczebli, gdzie dzieci i młodzież zarówno chrześcijańska jak i muzułmańska razem zdobywa wiedzę. Doświadczenie takie należy szczególnie cenić, także dlatego, że stwarza ono okazję do nawiązania silnych i trwałych przyjaźni.
Obydwie strony uzgodniły, że kolejne spotkanie tego gremium odbędzie się w okresie dwóch lat. Kolokwium poprzedzi spotkanie przygotowawcze.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.
Według FSB brał on udział w zorganizowaniu wybuchu na stacji dystrybucji gazu.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.