Dominique Strauss-Kahn opuścił w piątek areszt w Nowym Jorku i przeniósł się do aresztu domowego. Wcześniej sędzia zgodził się na zwolnienie byłego szefa Międzynarodowego Funduszu Walutowego za kaucją w wysokości 1 miliona dolarów.
Według agencji Reutera, Strauss-Kahn opuścił nowojorskie więzienie na Rikers Island tuż przed godziną 22 czasu polskiego, cztery dni po aresztowaniu. Agencja AFP podała, że wyszedł on z budynku w towarzystwie strażnika.
Kilka godzin później nowojorska policja poinformowała, że Strauss-Khan przybył do mieszkania na Dolnym Manhattanie, w pobliżu Ground Zero, w którym będzie oczekiwał na proces. Mieszkanie to, według nowojorskich mediów, należy do firmy ochroniarskiej, która pilnuje byłego szefa MFW.
Anne Sinclair, żona byłego szefa MFW, już wcześniej znalazła dwa apartamenty w ekskluzywnej części Manhattanu, Upper East Side, z których w jednym ewentualnie mógłby zamieszkać jej mąż, ale zrezygnowała z obu, gdy głośno przeciwko potencjalnemu nowemu sąsiadowi zaczęli protestować mieszkańcy budynków.
Na byłym szefie MFW ciąży zarzut usiłowania gwałtu na pokojówce w hotelu. Sędzia zgodził się na zwolnienie Strauss-Kahna z aresztu za kaucją w wysokości 1 miliona dolarów. Oskarżony będzie przebywać w areszcie domowym pod stałym nadzorem elektronicznym i stale mieć przy sobie strażnika. Za wynajęcie strażnika będzie płacił z własnej kieszeni - według amerykańskich mediów - 200 tysięcy dolarów miesięcznie.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.