Kontrowersyjny kapłan odwołany z uniwersytetu

Kard. Stanisław Dziwisz pozbawił ks. Piotra Natanka misji kanonicznej do nauczania w Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie.

Oświadczenie w tej sprawie pojawiło się na stronie Archidiecezji Krakowskiej. Kapłan znany jest z kontrowersyjnych homilii i przesłań umieszczanych w internecie. Metropolita krakowski podkreśla, że działalność ks. Natanka nie ma kościelnej aprobaty, a głoszone przez niego treści są teologicznie błędne.

Za KAI publikujemy treść oświadczenia w sprawie działalności ks. Piotra Natanka:

Mimo wielokrotnych upomnień kierowanych przez przełożonych kościelnych do ks. Piotra Natanka, nadal rozpowszechnia on dziwne i nieprawdziwe teologicznie poglądy, tak w prowadzonym przez siebie ośrodku „Pustelnia Niepokalanów” w Grzechyni, jak i poprzez Internet oraz inne formy przekazu. Duchowny ten nie podporządkował się poleceniom zaprzestania swej działalności prowadzącej do niepokoju pośród wiernych. W związku z okazaną niesubordynacją oraz głoszonymi treściami, które wyrządzają szkodę Kościołowi i mogą stać się pretekstem do ośmieszania autentycznego przepowiadania Słowa Bożego, ks. Piotr Natanek został pozbawiony misji kanonicznej do nauczania w Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie.

Działalność rozwijana przez ks. Piotra Natanka jest pozbawiona kościelnej aprobaty, a wiele głoszonych przez niego treści jest teologicznie błędnych. Zamiast głosić najważniejszą prawdę o zbawieniu w Jezusie Chrystusie oraz wiernie zachęcać do ufnego korzystania ze źródeł uświęcania, jakie są w Kościele, kapłan ten wyolbrzymia rozmaite zagrożenia, ucieka się do apokaliptycznych wizji, niepotwierdzonych prywatnych objawień, głosi fantazyjne i ocierające się o śmieszność tezy, które mają niewiele wspólnego z autentyczną wiarą katolicką i ze zdrową pobożnością. Kwestionuje przy tym autorytet Pasterzy Kościoła, którzy nie zgadzają się z jego indywidualną, zniekształconą wizją świata i zbawienia.

Biskupi Krakowscy z niepokojem dostrzegają, że niektórzy spośród wiernych gromadzą się wokół tego kapłana, który skupia się na prywatnych objawieniach i nieaprobowanych przez Kościół poglądach teologicznych, zamiast prowadzić ludzi ku Chrystusowi w Kościele w jedności z Pasterzami. W poczuciu odpowiedzialności za integralność nauczania w Kościele, a nade wszystko za wieczne zbawienie ludzi powierzonych nam przez Chrystusa, z zatroskaniem ostrzegamy tych, którzy aktywnie włączają się w działalność prowadzoną przez ks. Piotra Natanka, że znajdują się na niebezpiecznej drodze, która może prowadzić do rozbicia kościelnej jedności, a nawet do oderwania się od wspólnoty wierzących.

Przestrzegając przed tym poważnym zagrożeniem, wzywamy katolików do ufnego zawierzenia Ewangelii przekazywanej w jedności wiary z Pasterzami i w poczuciu odpowiedzialności za Kościół.

Arcybiskup Krakowski z Biskupami Pomocniczymi

za zgodność
ks. Piotr Majer
Kanclerz Kurii Metropolitalnej w Krakowie

«« | « | 1 | » | »»
 • leszek
  19.06.2011 23:23
  Kazdy jest czlowiekiem wolnym ,a jesli mowi ,ze
  kocha Boga ,to dobrze by bylo ,aby zobaczyl ile czasu w ciagu dnia mu poswienca.
  Niech sobie porowna ile czasu w ciagu dnia i nocy ,mysla o sobie ludzie zakochani.
  A czlowiek powinien kochac Boga 1000 razy bardziej!!!
  Zapytajcie siebie czy ktos z kaplanow was tego
  nouczyl?
  A jak ks. Piotr Natanek pragnie tego was nauczyc ,to podnosza kamienie by przestal mowic.
  Drzewo poznaje sie po owocach.
 • jtt
  20.06.2011 01:10
  Nieprawdą jest, że ks. Natanek trzyma się tylko objawień prywatnych. Bardzo wnikliwie objaśnia czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Jeśli ktoś nie wierzy, to może się o tym przekonać słuchając jego kazań na stronie
  www.christusvincit-tv.pl
 • suwalczak
  28.06.2011 14:27
  Czytałem artykuł, słucham kazań ks. Piotra Natanka i współczuję głęboko autorom tego artykułu.Wierzę, że modlitwa podjęta przez matkę księdza Piotra w intencji ks.kard.Dziwisza zleje obfite Łaski i przymnoży Miłośi. Mój wniosek to: pojadę do Grzechyni.
 • echosonda
  29.06.2011 22:41
  Z wypowiedzi ks Natanka dowiedziałam się że "Gość Niedzielny" kłamie pisząc ,że kard .Dziwisz pozbawił go misji kanonicznej.Zastanawiam się ,dlaczego prowadzona jest nagonka na tego świętego kapłana,który całym sercem służy CHRYSTUSOWI KRÓLOWI.Dlaczego biskupi lekceważą na każdym kroku bardzo ważne SŁOWA JEZUSA kierowane do nich przez mistyków.Na dowód tego że wierzę w te objawienia przytoczę wypowiedź naszego księdza proboszcza skierowane do mojej córki gdy uklękła przed przyjęciem KOMUNII ŚW."Nie wydziwiaj".Z kolei inny proboszcz z Sanktuarium Maryjnego w pewnej miejscowości przemówił do córki w te słowa "bierzemy na stojąco". Nie przyjmujemy ,a "BIERZEMY "Dlaczego ,jakim prawem i kto ustalił że wierni mają stawać przed Bogiem jak równy z równym.Dlaczego komunię mamy przyjmować z rąk szafarzy świeckich,przecież tak przyjmowana komunia jest nie ważna.Kto nas ma prowadzić do Boga jeżeli mamy takich lekceważących kapłanów i biskupów zmieniających decyzje OJCA ŚW.Bo z tego co wiem to w Watykanie nie ma szafarzy świeckich.Dlaczego biskupi wzbraniają się przed INTRONIZACJĄ CHRYSTUSA NA KRÓLA POLSKI .Wiem ,że ON jest już Królem Królów,ale jeżeli my grzeszni ludzie nałożyliśmy JEMU na głowę koronę cierniową to najwyższa pora ,aby tę cierniową wymienić na złotą koronę królewską.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  28 29 30 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  25°C Poniedziałek
  dzień
  26°C Poniedziałek
  wieczór
  22°C Wtorek
  noc
  17°C Wtorek
  rano
  wiecej »