Pierwsza podczas obecnego pontyfikatu pielgrzymka Ojca Świętego do Chorwacji będzie w istocie powrotem papieża do tego kraju – stwierdza w swym cotygodniowym komentarzu dla magazynu informacyjnego Watykańskiego Ośrodka Telewizyjnego (CTV) „Octava Dies” rzecznik Watykanu, ks. Federico Lombardi
Włoski jezuita kierujący również CTV, jak i papieską rozgłośnią radiową podkreśla, że Benedykt XVI był tak już wcześniej kilkakrotnie jako kardynał a ponadto trzykrotnie w okresie minionego dwudziestolecia był tam Jan Paweł II. Benedykt XVI będzie w stolicy kraju, Zagrzebiu 4 i 5 czerwca.
Ks. Lombardi stwierdza, że w pewnym sensie można mówić, iż Benedykt XVI będzie się czuł w Chorwacji, jak we własnym domu. Jest to kraj o głębokich korzeniach chrześcijańskich, wiernie strzeżonych w trudnych czasach minionego wieku. Na tę wierność Stolica Apostolska odpowiedziała wielką bliskością i solidarnością.
Rzecznik Watykanu przypomina, iż Chorwacja przeżywa obecnie wyzwanie laicyzacji, a dotyczy to zwłaszcza takich obszarów jak rodzina i młodzież. Z tego względu punktami kluczowymi tej podróży apostolskiej będą uczestnictwo papieża w pierwszym spotkaniu rodzin katolickich oraz spotkaniu młodzieży, które ma miejsce co dwa lata. Przypomina, iż hasło tej wizyty brzmi „Razem w Chrystusie”.
„W świecie w którym mnożą się formy komunikacji i ingerują w ludzkie życie, w istocie spotkanie i wspólnota między ludźmi zdają się coraz trudniejsze” - zauważa włoski jezuita.
Ks. Lombardi zaznacza, że Kościół opiera się na Chrystusie, aby wesprzeć jedność i misję rodziny i podtrzymać nadzieje młodzieży na przyszłość. „W ten sposób Kościół służy wspólnocie ludzkiej, wspólnoty narodowej, która obecnie, po burzliwej fazie rozpadu byłej Jugosławii, przygotowuje się do ściślejszego zaangażowania we wspólnocie narodów europejskich wstępując do Unii Europejskiej” - stwierdza rzecznik Watykanu. Podkreśla, że życzeniem papieża jest, aby dokonywało się to z uwzględnieniem wkładu bogactwa kultury i wartości Chorwatów.
Rzecznik Watykanu przypomina postacie wybitnych członków tego narodu, którzy stanowią także i dziś inspirację dla jego dążeń: żyjącego w XVIII wieku naukowca i jezuity, Rogera Boškovicia, młodego błogosławionego Ivana Merza a nade wszystko wielkiego pasterza i męczennika, kard. Alojzego Stepinaca. „Razem w Chrystusie, wraz z papieżem trzeba spoglądać z ufnością i męstwem w przyszłość” - stwierdza rzecznik Watykanu.
Ochrona budynku oddała w kierunku napastników strzały ostrzegawcze.
Zawsze mamy wsparcie ze strony Stolicy Apostolskiej - uważa ambasador Ukrainy przy Watykanie.
19 listopada wieczorem, biskupi rozpoczną swoje doroczne rekolekcje.
Konferencja odbywała się w dniach od 13 do 15 listopada w Watykanie.
Minister obrony zatwierdził pobór do wojska 7 tys. ortodoksyjnych żydów.
Zmiany w przepisach ruchu drogowego skuteczniej zwalczą piratów.