Papież przypomniał Polakom o potrzebie ochrony życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Mówił o tym na audiencji środowej, podczas której poświęcił kolejny dzwon „Głos Nienarodzonych”. Tym razem trafi on z Polski do Kazachstanu, gdzie swym biciem będzie budził sumienia nie tylko polityków, ale także zwykłych ludzi na rzecz ochrony życia.
Pozdrawiając Polaków, apież podkreślił, że „Duch Święty podnosi nas zawsze na wyższy poziom miłości, bezinteresownej i konkretnej wobec ubogich, chorych i bezbronnych, jak poczęte dzieci”. Przypomniał, że przywieziony do Watykanu z Polski dzwon, zwany „Głosem Nienarodzonych”, zostanie zawieziony do Kazachstanu. „Będzie przypominał o potrzebie ochrony życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci. Pozdrawiam twórców tej inicjatywy: polską Fundację «Życiu Tak» im. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny” – wskazał Franciszek, udzielając wszystkim swego błogosławieństwa.
Na pomysł dzwonu „Głos Nienarodzonych”, który ma budzić ludzkie sumienia, wpadł Bogdan Romaniuk z fundacji „Życiu Tak”. Gdy przeczytał informację, że każdego roku 42 mln dzieci jest zabijanych w wyniku aborcji, pomyślał o stworzeniu symbolu, który będzie przypominał, że życie ludzkie jest święte.
Pierwszy dzwon powstał w 2020 roku i przeznaczony został dla Polski, gdzie przechowywany jest w kolegiacie Wszystkich Świętych w Kolbuszowej, skąd pielgrzymuje po różnych ośrodkach i marszach dla życia. Na dzwonie zapisane jest przykazanie Boże „nie będziesz zabijał”, a także słowa obrońcy życia bł. ks. Jerzego Popiełuszki: „życie dziecka zaczyna się pod sercem matki”.
W kolejnych latach powstały dzwony dla Ukrainy, Ekwadoru, Zambii i teraz dla Kazachstanu. Wszystkie zostały poświęcone przez Papieża Franciszka.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.