Premier Grecji chce odejść

Grecki premier Jeorjos Papandreu zaproponował w środę utworzenie rządu jedności narodowej, żeby umożliwić przyjęcie programu oszczędnościowego. Poinformował, że jest gotowy ustąpić, żeby ułatwić utworzenie takiego rządu - podała państwowa telewizja.

Źródło w opozycyjnej partii Nowa Demokracja oświadczyło jednak, że ugrupowanie wejdzie do takiego rządu tylko wtedy, gdy warunki, na jakich UE i MFW przyznały pomoc, zostaną renegocjowane. Papandreu telefonicznie negocjował ewentualny podział władzy z szefem Nowej Demokracji Antonisem Samarasem - poinformowała publiczna telewizja Net.

Tego samego dnia na centralnym ateńskim placu Syntagma (Konstytucji) trwały wielotysięczne demonstracje przeciwko rządowemu programowi oszczędnościowemu, który jest warunkiem otrzymania przez Ateny pomocy z zewnątrz. Mimo apeli organizatorów o zachowanie pokojowego charakteru zgromadzenia, niewielkie grupy demonstrantów starły się z policją, która użyła gazu łzawiącego. Co najmniej 10 osób zostało rannych.

Papandreu odpowiedział na demonstrację mówiąc, że zamierza "kontynuować pracę i podjąć niezbędne działania w celu wyprowadzenia kraju z kryzysu".

Socjalistyczny grecki rząd przygotowuje się do batalii legislacyjnej, by uchwalić kolejne reformy oszczędnościowe, które będą obowiązywały po zakończeniu jego kadencji. W tym miesiącu musi uchwalić program wart 28 mld euro do 2015 roku, w przeciwnym razie nie otrzyma kolejnej transzy pomocy z Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Unii Europejskiej.

Budzący wiele kontrowersji program, przewidujący podwyżki podatków i zakrojoną na szeroką skalę prywatyzację, ma być głosowany pod koniec czerwca. Rozpoczęcie w środę debaty na ten temat próbowali udaremnić zebrani przed parlamentem demonstranci.

Na początku lipca UE i MFW powinny przekazać Grecji piątą transzę pomocy, wynoszącą 12 miliardów euro, z trzyletniej pożyczki opiewającej w sumie na 110 mld euro. W sumie Ateny otrzymały już 53 mld euro.

Niezdolna do spłaty swych długów Grecja wiosną ubiegłego roku była pierwszym krajem (przed Irlandią i Portugalią), który zwrócił się o pomoc UE i Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Rok później kraj wciąż jest pogrążony w kryzysie - Grecja nie sprostała programowi oszczędnościowemu, ma kłopoty ze ściąganiem podatków i prywatyzacją.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| GRECJA, KRÓTKA, RZĄD

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Pobieranie... Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
9°C Wtorek
rano
15°C Wtorek
dzień
16°C Wtorek
wieczór
14°C Środa
noc
wiecej »