Papież apeluje o wsparcie dla rodzin

„Kościół, szanując słuszną autonomię, jaką powinny cieszyć się władze świeckie, współpracuje z nimi w służbie człowieka, w obronie jego praw podstawowych oraz wymagań etycznych, wpisanych w jego naturę” – słowa te skierował papież do przedstawicieli władz Republiki San Marino oraz akredytowanego tam korpusu dyplomatycznego.

Spotkał się z nimi w sali Wielkiej Rady Generalnej Pałacu Publicznego. Wcześniej odbyły się uroczystości oficjalne, a Benedykt XVI rozmawiał także z dwojgiem kapitanów-regentów - Marią Luisą Berti oraz Filippo Tamagninim – pełniących funkcję głowy państwa. Ojciec Święty przypomniał, że Republika San Marino od początku utrzymywała przyjazne relacje ze Stolicą Apostolską. W ostatnim okresie uległy one intensyfikacji i umocnieniu, a świadczy o tym jego obecność. Podkreślił bogate dziedzictwo chrześcijańskie, stanowiące podstawę wkładu tego państwa w życie mieszkańców półwyspu Apenińskiego i całego świata. Wezwał elity polityczne tego niewielkiego kraju do zachowania i dowartościowania tego dziedzictwa, stanowiącego podstawę najgłębszej tożsamości jego mieszkańców. „Dzięki niej można budować społeczeństwo wrażliwe na autentyczne dobro osoby ludzkiej, jej godność i wolność, zdolne do ochrony prawa każdego narodu do życia w pokoju” – stwierdził papież, zaznaczając, iż są to podstawy zdrowej laickości, w obrębie której powinny działać instytucje cywilne.

Benedykt XVI podkreślił, że Kościół, szanując słuszną autonomię, jaką powinny cieszyć się władze świeckie, współpracuje z nimi w służbie człowieka, w obronie jego praw podstawowych oraz wymagań etycznych, wpisanych w jego naturę. Z tego względu dąży on, aby ustawodawstwo świeckie zawsze promowało i chroniło życie ludzkie, od poczęcia aż do naturalnego kresu. Domaga się też należytego uznania i faktycznego wsparcia dla rodziny, w obliczu współczesnych prób jej podważania.

Zaznaczył, że konsekwencje takiego kwestionowania rodziny ponoszą przede wszystkim najsłabsze warstwy społeczeństwa, zwłaszcza młode pokolenie, najbardziej kruche, a więc najbardziej narażone na dezorientację, na automarginalizację i niewolę uzależnień. W obliczu trudności wychowawczych „należy uznać, że rodzina, tak jak ją ustanowił Pan Bóg jest podstawowym podmiotem, który może sprzyjać harmonijnemu wzrostowi i dojrzewaniu osób wolnych i odpowiedzialnych, ukształtowanych w głębokich odwiecznych wartościach” – powiedział Ojciec Święty.

Papież podkreślił, że zadaniem władz jest budowanie społeczeństwa w poszanowaniu zasad humanistycznych i duchowych oraz wspólnych wartości. Życzył władzom San Marino, aby tamtejsza wspólnota była miejscem, gdzie rozwijają się solidarność i pokój.

Ojciec Święty podziękował też organizatorom uroczystości oficjalnych, nawiedził bazylikę św. Marinusa i udał się śmigłowcem do Pennabilli – na terytorium Republiki Włoskiej, gdzie znajduje się siedziba diecezji San Marino-Montefeltre.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
30°C Wtorek
wieczór
25°C Środa
noc
21°C Środa
rano
29°C Środa
dzień
wiecej »