Nową wypożyczalnię sprzętu rehabilitacyjnego, w której dla ciężko chorych dostępne będą specjalistyczne łóżka, koncentratory tlenu i ssaki uruchomiła Caritas Archidiecezji Krakowskiej.
"Nasza oferta jest skierowana do osób o niskich dochodach, których często nie stać na skorzystanie z innych wypożyczalni. Caritas Polska przekazał nam najbardziej poszukiwane sprzęty, do których rodziny chorych często miały utrudniony dostęp. To wyposażenie bardzo wysokiej klasy" - powiedział PAP dyrektor Caritas Archidiecezji Krakowskiej ks. Bogdan Kordula.
To siódma wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego na terenie Archidiecezji Krakowskiej, ale pierwsza, w której dostępne są ssaki i koncentratory tlenu. Sprzęt jest nowy. "Opłaty będą dobrowolnymi ofiarami, na poziomie, który pozwoli nam na serwisowanie i dezynfekcję tego sprzętu" - wyjaśnił ks. Kordula.
Wypożyczalnia została otwarta w Stacji Opieki Caritas przy parafii Matki Bożej Fatimskiej na osiedlu Podwawelskim w Krakowie. Docelowo będzie dysponowała 53 łóżkami, 13 koncentratorami tlenu i 15 ssakami. Część tego sprzętu jest już dostępna, reszta dotrze wkrótce od producentów.
Sprzęt został zakupiony przez Caritas Polska za pieniądze uzyskane w ramach akcji pozyskiwania 1 proc. podatku. Tegoroczna kampania, prowadzona pod hasłem "Ile kosztuje życie?", miała zwrócić uwagę na potrzeby osób starszych, chorych i niepełnosprawnych i konieczność zapewnienia im godnych warunków życia i leczenia.
Łącznie Caritas Polska kupi ponad 1 tys. sztuk sprzętu dla osób przewlekle chorych, który trafi do wypożyczalni prowadzonych przez 32 diecezjalne Caritas.
W całym kraju diecezjalne Caritas prowadzą ponad 200 wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego, z których rocznie korzysta blisko 13 tysięcy osób. Wypożyczalnie dysponują m.in. elektrycznie lub hydraulicznie sterowanymi łóżkami i podnośnikami, rowerami rehabilitacyjnymi, wózkami, balkonikami oraz chodzikami.(PAP)
Dogmat, uznający Maryję za Matkę Boga, został po raz pierwszy ogłoszony na soborze w Efezie w 431 r.
Ojcowie paulini przedstawili sprawozdanie z działalności sanktuarium w ostatnim roku
Walki trwały na całej długości frontu, na odcinku około tysiąca kilometrów.
Polacy byli drugą najliczniejszą grupą narodowościową spoza Portugalii.