„Rodzice mają obowiązek troszczyć się, upominać, przypominać, kochać i wymagać. Młodzi powinni przyjąć życzliwe upominanie” – mówił metropolita katowicki abp Damian Zimoń 4 września br. do uczestników Powakacyjnego Archidiecezjalnego Dnia Wspólnoty Ruchu Światło-Życie, którzy po brzegi wypełnili katedrę Chrystusa Króla w Katowicach.
Obecni byli obaj biskupi pomocniczy Gerard Bernacki i Józef Kupny oraz moderator generalny Ruchu, ks. Adam Wodarczyk.
Pozdrawiając zgromadzone w świątyni rodziny i młodzież uczestniczącą w Ruchu Światło-Życie metropolita katowicki przypomniał, że on sam i biskupi pomocniczy spotykali się z nimi już w czasie wakacyjnych dni wspólnoty podczas poszczególnych turnusów. „Były to radosne spotkania. Tak głęboko przeżywanej Eucharystii nie mamy na co dzień” – powiedział abp Zimoń. Nawiązując do odczytanego w czasie Mszy św. fragmentu Ewangelii i zbliżającego się Tygodnia Wychowania, kaznodzieja zwrócił uwagę, że dzisiaj rodzice mają niejednokrotnie mniej czasu i mniej możliwości wychowawczego oddziaływania niż dawniej. Przytoczył historię angielskiej nastolatki, która rozpłakała się na widok polskiej matki zatroskanej o dobre wychowanie córki. „Dzieci są dziś opuszczone i nieprzygotowane do życia” – zwrócił uwagę. „Rodzice mają obowiązek troszczyć się, upominać, przypominać, kochać i wymagać. Młodzi powinni przyjąć życzliwe upominanie” – wskazywał.
Odwołując się do hasła Tygodnia Wychowania podkreślił, że wszyscy musimy wychowywać. Przypomniał też rolę samowychowania oraz zadania, jakie stoją w dziedzinie wychowywania przed kościelnymi ruchami i stowarzyszeniami.
Metropolita katowicki zacytował słowa, które w czasie Światowych Dni Młodzieży w Madrycie powiedział po polsku Benedykt XVI. Za najważniejsze przesłanie papieskie z Madrytu uznał apel: „Nie zatrzymujcie Chrystusa dla siebie”. Dziękując uczestnikom Dnia Wspólnoty za tak liczne uczestnictwo, wskazał, że po jego zakończeniu wrócą do swoich środowisk, aby dawać świadectwo, dzielić się Chrystusem.
Zgromadzeni w katowickiej archikatedrze członkowie Ruchu Światło-Życie wysłuchali również świadectw uczestników tegorocznych Światowych Dni Młodzieży.
Abp Zimoń odsłonił i poświęcił w katedrze tablicę upamiętniającą postać Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego, kapłana diecezji katowickiej, inicjatora Krucjaty Wstrzemięźliwości, założyciela Ruchu Światło-Życie i Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, wychowawcy dzieci i młodzieży, duszpasterza rodzin. Tablicę w 90. rocznicę urodzin ks. Blachnickiego ufundowali śląscy posłowie, wychowankowie Ruchu Światło Życie.
Podczas tegorocznych wakacji członkowie Ruchu Światło-Życie z archidiecezji katowickiej uczestniczyli w 65 turnusach rekolekcji zorganizowanych w 23 ośrodkach. Łącznie wzięło w nich udział 3 600 osób, w tym ok. 1 500 młodzieży. Rekolekcje prowadziło 65 księży.
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.