Zespół archeologów prowadzący wykopaliska na stanowisku w południowej Bułgarii odkrył pozostałości pierwszej starożytnej greckiej kolonii w rejonie Sozopola - informuje serwis internetowy Sofia Echo.
Odkrycia dokonał zespół archeologów prowadzący pod kierunkiem dr. Krystyny Panajotowej prace wykopaliskowe na Wyspie Św. Cyryla i Św. Julity (znanej też pod nazwą Wyspa Św. Cyryla), położonej w zatoce koło Sozopola nad Morzem Czarnym w odległości 150 metrów od stałego lądu.
Naukowcy odkryli na wyspie pozostałości pierwszej osady założonej przez greckich kolonistów w okolicach dzisiejszego miasta Sozopol, noszącego w starożytności nazwę Apollonia.
Według archeologów, pierwsi greccy koloniści z przybyli w te okolice z Miletu pod koniec VII w. p.n.e. i pozostawili po sobie odkryte przez naukowców ruiny rozmaitych budynków, w tym warsztatu metalurgicznego oraz ślady rytuałów poświęconych Demeter - greckiej bogini plonów i urodzaju oraz Persefonie, jej córce - bogini kiełkującego ziarna oraz władczyni świata podziemnego (jako małżonka Hadesa).
Wśród znalezisk na stanowisku znajdują się też rozmaite narzędzia do połowu ryb, zapinki, ciężarki tkackie oraz groty strzał wykonane z brązu, a także rozmaite ceramiczne figurki, dzbanuszki i amfory wykorzystywane do religijnych obrzędów.
Według naukowców, różne rodzaje odnalezionych rytualnych przedmiotów wskazują, że obrzędy religijne trwały na stanowisku przez długi czas, w okresie od VI do III w. p.n.e.
Jak poinformowała dr Panajotowa, Apollonia była najstarszą grecką kolonią na terenie dzisiejszej Bułgarii, a pozostałe greckie kolonie na bułgarskim wybrzeżu Morza Czarnego, jak Odessos (dzisiejsza Warna), Messambria (Nesebyr), Dionizopolis (Bałczik) i Byzone (Kawarna) zostały założone później.
Seria takich rakiet ma mieć moc uderzeniow zblliżoną do pocisków jądrowych.
Przewodniczący partii Razem Adrian Zandberg o dodatkowej handlowej niedzieli w grudniu.
Załoga chińskiego statku Yi Peng 3 podejrzana jest o celowe przecięcie kabli telekomunikacyjnych.
40-dniowy post, zwany filipowym, jest dłuższy od adwentu u katolików.