Prezydent Bronisław Komorowski zaapelował w poniedziałek do Polaków, by wzięli udział w wyborach parlamentarnych - w Belwederze zainaugurował kampanię profrekwencyjną "Akcja: Głosuj". Prezydent podkreślił, że niska frekwencja szkodzi polskiej demokracji.
Organizatorami akcji profrekwencyjnej są fundacja Polska Przedsiębiorcza i stowarzyszenie Normalne Państwo. W spotkaniu w Belwederze uczestniczyli m.in. piosenkarka Monika Brodka i aktor Maciej Stuhr, którzy występują w spocie zachęcającym Polaków do głosowania. Spot, który został wyemitowany w Belwederze, jest jednym z elementów akcji.
Komorowski podziękował wszystkim instytucjom, organizacjom i mediom, które działają na rzecz zwiększenia frekwencji w zbliżających się wyborach do parlamentu.
Zaznaczył, że warto brać udział w głosowaniu. "Nie wiem, komu służy niska frekwencja wyborcza, wiem, że na pewno szkodzi polskiej demokracji. Nie wiem, komu ma służyć wysoka frekwencja, jestem pewien, że służy polskiej demokracji" - powiedział Komorowski. Zachęcał Polaków, aby pomogli polskiej demokracji w sytuacji próby, jaką są każde wybory. "Dziękuję serdecznie, zachęcam do aktywności w tej sprawie" - mówił prezydent.
W ubiegły czwartek Komorowski w liście przekazanym PAP zwrócił się do tych Polaków, którzy wahają się lub już zdecydowali, że nie wezmą udziału w jesiennych wyborach parlamentarnych, z apelem, by "poszli do urn i dokonali wyboru".
Prezydent przyznał w liście, że spotyka coraz więcej osób, które zniechęciły się do polityki i polityków.
"Niektórzy z państwa otwarcie deklarują, że w akcie protestu lub bezradności nie wezmą udziału w wyborach. Staram się zrozumieć to zniechęcenie i zniecierpliwienie, ale jednocześnie wiem, że wstrzymanie się od głosu w nadchodzących wyborach zaszkodzi nam samym, zaszkodzi Polsce i polskiej demokracji" - ocenił prezydent.
Wcześniej w wywiadzie dla PAP Komorowski podkreślał, że przywiązuje do kampanii profrekwencyjnej "bardzo duże znaczenie, dlatego że to jest naturalna rola prezydenta, aby wtedy, kiedy wszyscy inni stają w szranki wyborcze, apelować o udział w wyborach".
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.