Stowarzyszenie Kibiców Legii Warszawa odpiera zarzuty o niestosowność transparentu "Jihad Legia" wywieszonego przed czwartkowym meczem Ligi Europejskiej z Hapoelem Tel Awiw. "Ten napis nikogo nie obraża" - uważa Wojciech Wiśniewski z SKLW.
"Ten napis nikogo nie obraża. +Jihad Legia+ miało oznaczać, że Legia to dla nas najwyższa wartość i będziemy o nią walczyć. Jeśli ktoś nas posądza o jakieś treści antysemickie, to chyba nie rozumie znaczenia tego słowa" - powiedział PAP Wiśniewski.
"Oczywiście nieprzypadkowo taki transparent pojawił się przed czwartkowym meczem. Chcieliśmy być zrozumiani przez rywali. Zresztą kibice Hapoelu są znienawidzeni w swoim kraju za sprzyjanie Arabom, bo to pierwszy klub, który zdecydował się ich zatrudnić" - podkreślił Wiśniewski.
Przedstawiciel SKLW dodał, że jeżeli Legia poniesie jakąkolwiek karę, to kibice są gotowi ponieść konsekwencje. "Nie przewiduję jednak takiej sytuacji. Nie wyobrażam sobie kary ze strony UEFA, bo nasz przekaz był jasny - Legia jest dla nas wiarą i będziemy robili wszystko, żeby ją umacniać" - zakończył Wiśniewski.
Kara finansowa, a nawet zamknięcie trybun - grozi klubowi, jeśli obserwator UEFA napisał w pomeczowym raporcie o nieodpowiednim zachowaniu kibiców. Decyzję o ew. ukaraniu warszawskiego klubu podejmie Komisja Dyscyplinarna UEFA. Na razie do UEFA nie dotarł raport obserwatora.
Czwartkowy mecz rozgrywany był w Warszawie. Legia wygrała z Hapoelem Tel Awiw 3:2.
Przed spotkaniem na trybunie zajmowanej przez najbardziej zagorzałych fanów Legii pojawił się wielki transparent "Jihad Legia". Napis wykonano czcionką stylizowaną na alfabet arabski. Kibiców nie powstrzymały apele spikera o powstrzymanie się od zachowań o charakterze rasistowskim.
Sprawą zajęła się stołeczna policja, która w piątek po południu spotkała się z organizatorami meczu. Materiały dotyczące tej sprawy zostaną przekazane prokuraturze, by ona oceniła, czy są przesłanki do stwierdzenie ewentualnego naruszenia prawa.
W kulturze islamu dżihad oznacza dokładanie starań i podejmowanie trudów w celu wzmocnienia wiary i islamu. Termin ten często jest jednak tłumaczony jako "święta wojna".
Do dżihadu nawiązuje też kilka organizacji o charakterze militarno-terrorystycznym - m.in. Palestyński Islamski Dżihad. Nazwa ta była też wykorzystywana przez libańską grupę Hezbollah.
Tak wynika z sondażu SW Research wykonanego na zlecenie "Wprost".
Przedstawienia odbywały się kilka razy w tygodniu, w późnych godzinach wieczornych.
W starożytnym mieście Ptolemais na wybrzeżu Morza Śródziemnego.