Przedstawienia teatralne, projekcje filmowe, koncerty, wystawy i konferencje znajdą się w programie - jubileuszowej - 15. edycji Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej, który rozpocznie się w niedzielę 6 listopada w Łodzi.
Jak powiedział na konferencji prasowej dyrektor festiwalu ks. Waldemar Sondka, tegorocznej edycji wydarzenia towarzyszą słowa poetki Julii Hartwig "Sztuka jest zaklinaniem istnienia", bo sztuka ma otwierać się na piękno, ma być nieśmiertelna.
Podczas trwania imprezy będzie można zobaczyć artystów z 13 krajów w bardzo różnym repertuarze teatralnym, muzycznym, wystawowym. Zaplanowano 34 artystycznych spotkań, m.in. w kościele środowisk twórczych, Łódzkim Domu Kultury czy Teatrze Powszechnym. Przewidywany budżet tegorocznego festiwalu wynosi ok. 570 tys. zł.
Ks. Sondka zwrócił uwagę, że festiwal ma "swoich starych znajomych", którzy już kilkakrotnie na niej występowali. Najczęściej, bo aż siedem razy, na festiwal przyjeżdżał Teatr Witkacego z Zakopanego, a po sześć razy - Teatr Modrzejewskiej z Legnicy i Leszek Możdżer. Dodał, że są też debiutanci a wśród nich m.in. zespół Zakopower oraz Teatr Provisorium z Lublina.
Ks. Sondka zaznaczył, iż stara się, aby na festiwalu pokazać te wydarzenia artystyczne, które nie były prezentowane jeszcze w Łodzi.
Tradycyjnie festiwal zainauguruje w niedzielę 6 listopada msza św. zaduszkowa za zmarłych twórców kultury. Po jej zakończeniu odbędzie się wernisaż wystawy malarstwa i rysunku Grażyny Strykowskiej "Motywy pasyjne". Jeszcze tego samego dnia będzie można obejrzeć spektakl łódzkiego teatru Logos "U progu nieba" i wysłuchać recitalu fortepianowego Leszka Możdżera.
W ciągu dwóch tygodni trwania imprezy pokazanych zostanie kilka spektakli teatralnych, m.in. przygotowany przez Teatr Modrzejewskiej "Pierwsza komunia" w reż. Pawła Kamza. Teatr Provisorium wystawi "Braci Karamazow" w reż. Janusza Opryńskiego, a tarnowski teatr im. Ludwika Solskiego "Celę ojca Maksymiliana" w reż. Kazimierza Brauna.
Zaprezentowany zostanie również głośny, francuski film "Ludzie Boga" wyreżyserowany przez Xaviera Beauvois. Film zdobył grand prix i nagrodę jury ekumenicznego międzynarodowego festiwalu w Cannes w 2010 roku.
W ramach festiwalowych występów odbędzie się kilka koncertów. W czwartek 17 listopada wystąpi zespół Zakopower. Chór Rustavi z Gruzji wykona "wczesne hymny cerkiewne", a hiszpański kompozytor Paco Pena z zespołem zaprezentuje mszę flamenco. Imprezę zakończy 20 listopada koncert norweskiej artystki Rebeki Bakken.
W tym roku organizatorzy festiwalu przygotowali 15 tys. bezpłatnych zaproszeń. Można się będzie po nie zgłaszać od soboty 29 października do biura festiwalu, działającego przy kościele środowisk twórczych w Łodzi.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.
W środę odbyło się kilka pogrzebów ofiar, wśród których były całe rodziny.