Reklama

PSL: Grzeszczak kandydatem na wicemarszałka

Szefem klubu parlamentarnego PSL w nowej kadencji został dotychczasowy wiceminister skarbu Jan Bury. Politycy Stronnictwa w piątek potwierdzili też kandydaturę Eugeniusza Grzeszczaka na wicemarszałka Sejmu.

Reklama

Bury był jedynym zgłoszonym kandydatem na funkcję szefa klubu. W tajnym głosowaniu poparło go 27 osób; dwie były przeciwne. Z kolei za wskazaniem Grzeszczaka na kandydata na wicemarszałka Sejmu opowiedziało się 26 parlamentarzystów; dwóch było przeciw; jeden wstrzymał się od głosu.

"Mieliśmy bardzo ciekawe wybory. To się w PSL bardzo rzadko zdarza, my jesteśmy partią demokratyczną - zawsze mamy dwóch, trzech kandydatów, a dzisiaj było jednomyślnie. Na szefa klubu była tylko jedna kandydatura" - mówił dziennikarzom po posiedzeniu klubu Bury.

Jego zastępcami zostali Jan Łopata, Zbigniew Włodkowski i Mieczysław Łuczak, a sekretarzem klubu Stronnictwa - Zbigniew Sosnowski. Do prezydium klubu weszła też senator Andżelika Możdżanowska.

Wybór Burego rekomendował szef PSL Waldemar Pawlak.

"Jan Bury jest człowiekiem dynamicznym, ma doświadczenie parlamentarne, ma doświadczenie rządowe, a więc jest duża szansa na to, że ten klub będzie sprawnie funkcjonował. Mało tego, klub będzie miał też swoje zdanie w ramach uzgodnień koalicyjnych" - powiedział PAP poseł Stronnictwa Eugeniusz Kłopotek.

Bury, jeszcze przed wyborem, pytany przez PAP, kto go zastąpi w resorcie skarbu (jest jego wiceszefem) powiedział, że dyskusje na ten temat są jeszcze przed koalicją.

"Na razie jesteśmy na etapie rozmów, dyskusji. Po 8 listopada przyjdzie czas na rozmowy, kto (może zająć to stanowisko - PAP), jeśli będzie koalicja, która będzie potwierdzeniem ostatnich czterech lat" - oświadczył poseł.

Bury jest z wykształcenia prawnikiem - skończył studia na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Rzeszowie. Posłem jest już szósty raz - w ławach sejmowych z przerwą na jedną kadencję zasiada od 1991 roku.

Od czasu szkoły średniej związany z ruchem ludowym, członek Związku Młodzieży Wiejskiej "Wici". Od 1996 r. jest prezesem PSL na Podkarpaciu.

W latach 1998 - 2001, gdy nie zasiadał w Sejmie, był radnym Sejmiku Województwa Podkarpackiego.

W latach 2002-2003 był sekretarzem Naczelnego Komitetu Wykonawczego PSL, a od 2005 r. wiceprezesem NKW PSL. Od wyborów 2007 roku był sekretarzem stanu w ministerstwie Skarbu Państwa.

W kampanii wyborczej Janusz Palikot zarzucał Buremu, że w marcu 2011 roku brał udział w "wielkiej popijawie" w Kazimierzu z członkami zarządu spółki skarbu państwa - Elektrowni Kozienice. Na dowód prezentował zdjęcia z tego spotkania z udziałem polityka PSL.

"Chlanie w hotelu za publiczne pieniądze" zarzucił mu też Marek Suski z PiS. Bury odpowiedział kierując przeciwko niemu wniosek do sejmowej komisji etyki.

Ciemne chmury nad politykiem PSL zbierały się jednak już wcześniej. W związku z zarzutami CBA o łamanie ustawy antykorupcyjnej, został w tym roku ukarany naganą przez premiera Donalda Tuska.

Bury wyjaśniał, że kupił za kilkaset złotych udziały w spółce, a kiedy zdał sobie sprawę, że wszedł w kolizję z prawem, natychmiast je sprzedał.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| OPIS, PARTIE, PSL, SEJM

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
-1°C Sobota
noc
-1°C Sobota
rano
2°C Sobota
dzień
2°C Sobota
wieczór
wiecej »

Reklama