Ks. Piotr Chyła z zarządu polskiej prowincji redemptorystów, pasażer samolotu, który awaryjnie lądował na warszawskim Okęciu, miał ze sobą relikwie Jana Pawła II. - Nie chcę mówić, żeśmy się ocalili za jego przyczyną, ale też za jego wstawiennictwem się modliłem - powiedział ks. Chyła w Telewizji Trwam.
Dodał, że dwa razy rozgrzeszył wszystkich uczestników lotu, w tym raz kilka sekund przed zetknięciem się samolotu z ziemią. - To było wydarzenie o ogromnym potencjale emocji - dodał redemptorysta. Podkreślił, że to, co najważniejsze, dokonało się chyba w sercach i umysłach ludzi, którzy musieli zmierzyć się z tym wydarzeniem. Nie znajdował wprost słów, by wyrazić swoje uznanie kapitanowi i załodze boeinga.
Opowiadał też, że około 40 minut przed lądowaniem kapitan podał do wiadomości pasażerów, że będzie to lądowanie awaryjne ze względów technicznych. - Człowiek przez kilkadziesiąt minut był bezradny - wspomina ksiądz i dodaje, że był to czas na racjonalizację emocji i zaczepienie się w Panu Bogu. - Nie doszło do paniki. Podziwiałem pasażerów, matki z dziećmi. To było coś niesamowitego. Sam moment lądowania to była przerażająca cisza. Kiedy samolot dotknął ziemi, spodziewaliśmy się, że to będzie uderzenie, hałas. A dotknął ziemi, jakby wylądował na jakiejś gąbce. Ktoś krzyknął, że udało się wysunąć podwozie. Okazało się, że nie - relacjonował redemptorysta. Potem nastąpiła sprawna ewakuacja.
P.S. 1 listopada przypadła rocznica święceń kapłańskich Karola Wojtyły.
Zobacz rozmowę z ks. Chyłą:
TelewizjaTrwamPL
Polski punkt widzenia - 01.11.2011
Zobacz także lądowanie boeinga 767:
ThraxUK
Boeing 767 forced landing Warsaw 1 November 2011
TelewizjaTrwamPL
Polski punkt widzenia - 01.11.2011
„Będziemy działać w celu ochrony naszych interesów gospodarczych”.
Propozycja amerykańskiego przywódcy spotkała się ze zdecydowaną krytyką.
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.