Możemy mówić o ekumenicznym przełomie w Egipcie – uważa koptyjskokatolicki ordynariusz Assiut.
„Papież Tawadros od samego początku pokazał, że chce być bliżej innych Kościołów” – powiedział bp Kyrillos William Samaan, komentując spotkanie prawosławnego patriarchy koptyjskiego z Ojcem Świętym Franciszkiem.
Podstawowym problemem w dialogu ekumenicznym między egipskimi Kościołami jest fakt nieuznawania przez prawosławnych Koptów ważności katolickiego chrztu i powszechna praktyka powtarzania tego sakramentu w przypadku konwersji. Bp Samaan sądzi, że obecny zwierzchnik prawosławnego Kościoła koptyjskiego ma do tego zupełnie inny stosunek niż jego poprzednik Szenuda III, w związku z czym spodziewa się interwencji patriarchy w tej sprawie. „Nie mogę ryzykować twierdzenia, że sytuacja na pewno się zmieni. Ale odnoszę wrażenie, że serdeczność Tawadrosa i otwartość przedstawicieli jego kurii wywierają pozytywny wpływ” – mówi katolicki hierarcha.
Bp Samaan uważa, że ekumeniczne zbliżenie obu koptyjskich Kościołów nastąpiło również ze względu na problemy, których doświadczają teraz w Egipcie wszyscy chrześcijanie. „Kiedy dwa lata temu wybuchła rewolucja, rozpoczęły się spontaniczne konsultacje pomiędzy katolikami, Kościołem prawosławnym i protestantami. Chcieliśmy mówić jednym głosem” – podkreśla koptyjskokatolicki ordynariusz Assiut.
Zabronione jest "celowe lub lekkomyślne" wpływanie na decyzję innej osoby o przerwaniu ciąży.
Liczbę ofiar szacuje się na 300 tys. kobiet i 25 tys. mężczyzn.
Po ataku poinformowano, że uderzenie było wymierzone w centra dowodzenia Hezbollahu.
Na spadek inflacji złożą się niższe ceny paliw i wolniejsza dynamika wzrostu cen żywności.
Widoczne były także zmiany dotyczące płci używających i ich pochodzenia etnicznego.