24 i 25 listopada w Berlinie odbyło się coroczne spotkanie Fundacji Maksymiliana Kolbego (Maximilian-Kolbe-Stiftung) oraz Dzieła Maksymiliana Kolbego (Maximilian-Kolbe-Werk). "Spotkanie poświęcone było bieżącym pracom obu organizacji" - poinformował ks. dr prał. Jarosław Mrówczyński, zastępca sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski.
Kardynał Christoph Schönborn ostro potępił agresję Rosji przeciw Ukrainie. „Trzeba to nazwać po imieniu: to jest celowa zagłada! Ciągle myślę o niezliczonych starcach, dzieciach i chorych, którzy są bezbronni wobec wojny i zimna” - napisał arcybiskup Wiednia 25 listopada w swoim cotygodniowym komentarzu na łamach stołecznej bezpłatnej gazety „Heute”. „Kiedy skończy się ta skandaliczna niesprawiedliwość?” – zastanawiał się z niepokojem metropolita wiedeński.
„Wczorajszy dzień i dzisiejsza noc były prawdziwie czasem heroicznego trwania ukraińskiego narodu w tej walce z rosyjskim agresorem” – wskazał w swym codziennym przesłaniu abp Światosław Szewczuk. Napastnicy wciąż ostrzeliwują punkty cywilne w całym kraju, np. na Zaporożu ponownie zbombardowali szpital, a w Chersoniu zabili pociskami 10 osób. Wg oficjalnych danych w trakcie tej pełnoskalowej wojny 15 tys. Ukraińców zaginęło bez żadnej wieści. Połowa ludzi w kraju nie ma prądu czy ogrzewania.
Na mocy decyzji Stolicy Apostolskiej Kościół w Polsce może cieszyć się wstawiennictwem nowego Sługi Bożego kapucyna br. Kaliksta Kłoczki. Proces beatyfikacyjny zakonnika wszedł w nowy etap - poinformował sekretariat informacji Prowincji Warszawskiej Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów.
„Wróciłem wzbogacony eklezjalnie, ponieważ spotkałem wielobarwny Kościół, który posiada bogactwo trzech rytów i żyje w kontekście wieloreligijnym” – mówi kard. Mario Grech, sekretarz generalny Synodu Biskupów po swojej wizycie w Indiach. Purpurat spotkał się tam z miejscową konferencją episkopatu, a także z lokalną wspólnotą chrześcijan i muzułmanów.
Trwa III wojna światowa. Potrzeba zdecydowanych działań i naprawy obecnej sytuacji – pisze Papież w przesłaniu do uczestników trwającego w Weronie 12. Festiwalu Katolickiej Nauki Społecznej. Franciszek podkreśla znaczenie takich inicjatyw, które pokazują, że dobro wspólne nie jest jedną z opcji, ale fundamentem, na którym trzeba budować społeczeństwo w sprawiedliwości, prawdzie i pięknie.
„Chciałbym złączyć moje łzy z waszymi i powiedzieć wam, że nie ma dnia, kiedy nie jestem blisko was i nie noszę was w sercu i w modlitwie. Wasze cierpienie jest i moim cierpieniem”. Papież Franciszek pisze o tym w przejmującym liście do narodu ukraińskiego, który powstał w 9 miesięcy od rosyjskiej agresji. Ojciec Święty podkreśla, że w tym dramatycznym czasie świat poznał odważny i silny naród, który cierpi i modli się, płacze i walczy, stawia opór i ma nadzieję: naród szlachetny i męczeński.
Grzywna w wysokości około 490 euro to wyrok jaki wydał dzisiaj sąd w Hongkongu wobec 90-letniego kardynała Josepha Zena, uznanego winnym niezarejestrowania rozwiązanego funduszu na rzecz protestujących przeciwko brakom demokracji w tym specjalnym regionie administracyjnym Chińskiej Republiki Ludowej.
W tym roku otrzymali je publicysta Zbigniew Nosowski, Grupa Granica oraz Klub Inteligencji Katolickiej w Warszawie.