Amerykański senator John McCain mówił w piątek w Monachium, że nadszedł czas testowania USA; to czas, by pokazać solidarność - podkreślił. Ocenił, że jednym z krajów, który zostanie poddany "pewnej presji", jest Polska.
Do polemiki pomiędzy szefem MSZ Witoldem Waszczykowskim a wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej Fransem Timmermansem doszło w piątek na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa podczas pierwszego panelu poświęconego przyszłości Unii Europejskiej.
Ministrowie obrony Niemiec i USA, Ursula von der Leyen i James Mattis, otworzyli w piątek w Monachium 53. Konferencję Bezpieczeństwa. Uczestnicy trzydniowego spotkania, w tym ponad 30 szefów państw i rządów, będą dyskutowali o wpływie zmian na szczytach władzy w USA na relacje transatlantyckie.
Fińscy deputowani w piątek ostatecznie zalegalizowali tak zwane małżeństwa jednopłciowe, odrzucając ostatnią próbę przeciwników tego procesu, którzy chcieli uniemożliwić wejście w życie odpowiednich przepisów 1 marca.
Socjalistyczny rząd we Francji wprowadził nowe prawo ograniczające wolność słowa przeciwnikom aborcji. Karą wiezienia i wysoką grzywną ma być zagrożone zamieszczanie informacji służących „utrudnianiu” przerywania ciąży.
Nowy projekt ustawy dot. opieki medycznej zaprezentowany w Portland w stanie Oregon, USA, może umożliwić skazywanie pacjentów chorych na demencję na śmierć głodową.
Wiceadmirał Robert Harward, który odrzucił propozycję prezydenta USA Donalda Trumpa, by objąć stanowisko doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego, oświadczył w czwartek w komunikacie, że jego decyzja motywowana jest przyczynami osobistymi.
Szef rządu hiszpańskiego, konserwatysta Mariano Rajoy oskarżył w czwartek w wywiadzie dla agencji AFP regionalne władze Katalonii, przygotowujące ponowne referendum w sprawie jej niepodległości, o "radykalny ekstremizm".