Politycy na całym świecie muszą "być przygotowani na najgorsze", gdyż następstwa europejskiego kryzysu zadłużeniowego grożą rozszerzeniem się na całość państw wysoko rozwiniętych - ostrzegła w czwartek Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).
Według jej najnowszej, publikowanej co pół roku prognozy globalnej koniunktury, niezdolność przywódców państw Unii Europejskiej do zahamowania kryzysu finansowego, który z Grecji przeniósł się na znacznie od niej większe Włochy, może znacznie spotęgować zaburzenia gospodarcze" i przynieść ostatecznie "wysoce niszczycielskie skutki".
Jak wskazuje raport, zarówno w bieżącym, jak i w przyszłym kwartale produkt krajowy brutto we wszystkich 17 państwach strefy euro najprawdopodobniej spadnie. Dopiero od II kwartału 2012 roku można liczyć na niewielki wzrost, który dla całego przyszłego roku ma wynieść 0,2 proc. Tym niemniej niektóre państwa członkowskie unii walutowej odnotują w 2012 roku spadek PKB - Portugalia o 3,2 proc., Grecja o 3 proc., zaś Włochy o 0,5 proc. Natomiast PKB Niemiec ma w tym czasie wzrosnąć o 0,6 proc.
Raport postuluje szybkie zwiększenie unijnego funduszu stabilizacyjnego i wzywa Europejski Bank Centralny do podjęcia dodatkowych kroków na rzecz przeciwdziałania kryzysowi. (PAP)
dmi/ ro/
10286107 10286192
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.