Chiny: Ograniczenia dla wyznaniowych służb charytatywnych

Władze w Pekinie wprowadziły nowe kolejne ograniczenia dla religijnych organizacji charytatywnych. Według nowych zasad instytucje te mają się utrzymywać bez pomocy finansowej z zagranicy.

Chińskiemu rządowi chodzi o wyraźne uniknięcie wpływów politycznych i religijnych na służby działające społecznie na rzecz osób potrzebujących. Nowe prawo, choć wymierzone w organizacje islamskie i tybetańskie, zagrozi również kościelnym dziełom miłosierdzia. Już do tej pory borykały się one ze wzmożoną kontrolą ze strony chińskich biurokratów. Od tej pory urząd ds. wyznań ma sprawdzać ich wydatki i roczne plany pracy. Nie wolno im przyjmować funduszy zagranicznych na działalność religijną.

Rząd w Pekinie poważnie obawia się powtórzenia w Kraju Środka rewolucji, jaka dokonała się w czasie ubiegłorocznej arabskiej wiosny ludów w Afryce i na Bliskim Wschodzie. Misja Kościoła katolickiego od tej pory stanie się jeszcze trudniejsza, ponieważ jest to instytucja wymagająca stałej pomocy z zewnątrz, ponieważ komunizm odebrał mu cały majątek, a odrodzenie struktur zajmie jeszcze wiele lat.

Sytuacji wyznaniowej w Chinach nie ułatwiają konfrontacyjne relacje Pekinu ze Stolicą Apostolską. Misja Kościoła cały czas traktowana jest tam ideologicznie, jako wtrącanie się zagranicy w sprawy chińskie. Stąd rządowa instytucja rości sobie pretensje do nominacji biskupich bez zgody Stolicy Apostolskiej i tworzenia komunistycznego pseudo-episkopatu. Część wspólnoty katolickiej pozostaje nadal w opozycji i tworzy Kościół podziemny (katakumbowy).

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  17°C Piątek
  wieczór
  15°C Sobota
  noc
  11°C Sobota
  rano
  15°C Sobota
  dzień
  wiecej »