Ministerstwo Skarbu uaktualniło plany budowy i uruchomienia pierwszej w Polsce elektrowni atomowej. W pierwotnych planach reaktory miały ruszyć 2020 roku. Resort Skarbu właśnie przesunął ten termin na rok 2023.
Wiceminister skarbu Zdzisław Gawlik podczas posiedzenia sejmowych komisji skarbu i gospodarki zapowiedział, ze do końca 2012 roku zostanie wybrany wykonawca kontraktu.
Wskazanym przez rząd inwestorem w polskiej siłowni jądrowej jest Polska Grupa Energetyczna. Rządowe plany zakładają, że PGE wybuduje dwie elektrownie atomowe o łącznej mocy 6.000 MW. Pierwszy reaktor ma ruszyć w 2023 roku, pierwsza elektrownia ma być gotowa w 2025 roku. Druga ma ruszyć w 2029 roku. Już kilka miesięcy temu PGE ogłosiła, że potencjalnymi lokalizacjami na budowę bloków są Choczewo, Gąski i Żarnowiec.
Głównym powodem opóźnień przy budowie polskiej atomówki są kłopoty z przetargiem na firmę dostarczającą technologię w jakiej elektrownia będzie budowana. Choć przetarg miał być rozstrzygnięty w 2011 roku, nie zrobiono tego do dzisiaj. Nie ma problemu z wyborem głównego inżyniera kontraktu (wykonawcy), oraz firmy, która tak dużą inwestycję będzie obsługiwała od strony formalno – prawnej.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.