Ministerstwo Skarbu uaktualniło plany budowy i uruchomienia pierwszej w Polsce elektrowni atomowej. W pierwotnych planach reaktory miały ruszyć 2020 roku. Resort Skarbu właśnie przesunął ten termin na rok 2023.
Wiceminister skarbu Zdzisław Gawlik podczas posiedzenia sejmowych komisji skarbu i gospodarki zapowiedział, ze do końca 2012 roku zostanie wybrany wykonawca kontraktu.
Wskazanym przez rząd inwestorem w polskiej siłowni jądrowej jest Polska Grupa Energetyczna. Rządowe plany zakładają, że PGE wybuduje dwie elektrownie atomowe o łącznej mocy 6.000 MW. Pierwszy reaktor ma ruszyć w 2023 roku, pierwsza elektrownia ma być gotowa w 2025 roku. Druga ma ruszyć w 2029 roku. Już kilka miesięcy temu PGE ogłosiła, że potencjalnymi lokalizacjami na budowę bloków są Choczewo, Gąski i Żarnowiec.
Głównym powodem opóźnień przy budowie polskiej atomówki są kłopoty z przetargiem na firmę dostarczającą technologię w jakiej elektrownia będzie budowana. Choć przetarg miał być rozstrzygnięty w 2011 roku, nie zrobiono tego do dzisiaj. Nie ma problemu z wyborem głównego inżyniera kontraktu (wykonawcy), oraz firmy, która tak dużą inwestycję będzie obsługiwała od strony formalno – prawnej.
Ogień trafi w tym roku nie tylko do prawosławnych, ale i katolików w Polsce.
W Wielki Czwartek do południa sprawowana jest Msza Krzyżma Świętego.
Informacje mają pochodzić od urzędników administracji prezydenta USA.
Argument? Miało ono podejmować dzałania mające na celu ograniczenie wolności słowa.
Trzydniowe celebracje obejmują misterium Chrystusa ukrzyżowanego, pogrzebanego i zmartwychwstałego.