Prokuratura dysponuje już tłumaczeniem ośmiu tomów akt śledztwa dotyczącego katastrofy smoleńskiej, które w kwietniu rosyjscy śledczy wysłali do Polski - poinformowała w czwartek Naczelna Prokuratura Wojskowa.
Na początku kwietnia rosyjska prokuratura informowała, że przekazała Polsce kolejnych sześć tomów akt śledztwa w sprawie katastrofy, w dniu rocznicy katastrofy 10 kwietnia wyekspediowano następne dwa tomy. Materiały te - po wpłynięciu w maju do Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie, która prowadzi śledztwo w sprawie katastrofy smoleńskiej - zostały przekazane do tłumaczenia przez tłumaczy przysięgłych.
"Jeśli chodzi o tę partię materiałów, to sześć tomów zawiera dokumentację dotyczącą czynności sądowo-medycznych oraz identyfikacyjnych ofiar katastrofy, dwa pozostałe tomy zawierają protokoły oględzin miejsca zdarzenia z grudnia 2011 r. przeprowadzonych przy udziale polskich biegłych i prokuratora w Smoleńsku oraz protokoły przesłuchań świadków przeprowadzonych w tym samym czasie przy udziale polskich śledczych w Moskwie" - powiedział kpt. Marcin Maksjan z NPW.
Dodał, że wśród przetłumaczonych materiałów znajdują się także protokoły oględzin magnetofonów nagrywających rozmowy kontrolerów ze stanowiska kierowania lotami lotniska w Smoleńsku. "Oględziny te również przeprowadzono przy udziale polskich biegłych i prokuratora" - zaznaczył.
W grudniu 2011 r. polscy prokuratorzy i biegli m.in. dokonali w Smoleńsku pomiarów geofizycznych lotniska Siewiernyj oraz uczestniczyli w Moskwie w przesłuchaniu siedmiu świadków - osób, które dokonały certyfikacji lotniska Smoleńsk Siewiernyj 25 marca i 5 kwietnia 2010 r., przed przyjęciem lotów z dnia 7 i 10 kwietnia 2010 r
Z kolei w końcu czerwca podczas wizyty w Moskwie naczelnego prokuratora wojskowego płk Jerzego Artymiaka oraz prokuratorów zajmujących się śledztwem smoleńskim rozmawiano na temat przekazania do Polski wraku Tu-154M oraz m.in. omówiono kwestie dotyczące wzajemnej realizacji wniosków o udzielenie pomocy prawnej - efektem tego była zapowiedź przekazania do Polski kolejnych pięciu tomów dokumentów.
Kpt. Maksjan poinformował natomiast, że do prokuratury wojskowej na początku lipca trafiła inna partia materiałów z Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej zawierająca "kolorowe fototablice stanowiące załączniki do protokołów oględzin miejsca katastrofy oraz protokołów oględzin przedmiotów zabezpieczonych na miejscu zdarzenia".
"Te zdjęcia polska prokuratura już posiadała wraz z protokołami oględzin, natomiast były one czarno-białe i w części niewyraźne, dlatego zwróciliśmy się o wersje kolorowe i na początku lipca otrzymaliśmy siedem tomów" - wyjaśnił kpt. Maksjan.
Prokurator generalny Andrzej Seremet mówił w końcu czerwca, że realnym terminem zakończenia śledztwa Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie w sprawie katastrofy smoleńskiej jest 10 kwietnia przyszłego roku.
"Czuję się prawdopodobnie tak, jak Polacy, gdy wybrano św. Jana Pawła II."
Ustalenia, które pozwalają na wwóz większości ukraińskich towarów do UE bez cła tracą moc 6 czerwca.
Mieszkańcy regionów terroryzowanych przez zbrojne bandy założyli w stolicy "obóz protestacyjny".
Malijskie Siły Zbrojne (FAMA) wraz z rosyjskimi najemnikami aresztowały ok 100 mężczyzn.
Turecka policja zatrzymała 97 studentów Uniwersytetu Bosforskiego w Stambule .
Specjalny wysłannik USA ds. Ukrainy gen. Keith Kellogg mógł dokonać nadinterpretacji.