W czwartek o godz. 13.00 na lotnisku wojskowym Okęcie wyląduje Patriarcha Moskwy i całej Rusi Cyryl I. Zwierzchnik rosyjskiego prawosławia przybywa do Polski w dniach 16-19 sierpnia na zaproszenie Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.
Z kolei darem Kościoła katolickiego z Polski, wręczonym Patriarsze przez abp. Michalika, będzie kopia ikony Matki Bożej Częstochowskiej, która - jak oczekują ofiarodawcy - swe miejsce mogłaby znaleźć w nowo wybudowanej prawosławnej cerkwi w Katyniu. Cerkiew ta znajduje się w bezpośredniej bliskości cmentarza pomordowanych w 1941 r. polskich oficerów. W zamierzeniu, jak zapowiadała dotąd strona prawosławna, ma być ona miejscem, gdzie będą mogli przybywać i modlić się także katoliccy, polscy pielgrzymi. Sprawa ta ma być najprawdopodobniej jednym z tematów warszawskich rozmów przedstawicieli obu Kościołów.
Z siedziby Episkopatu kolumna delegacji rosyjskiej przejedzie do Belwederu na spotkanie z Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej Bronisławem Komorowskim, które rozpocząć się ma o godz. 18. Po półgodzinnej rozmowie z Patriarchą, Prezydent Polski wyda uroczysty obiad na jego cześć. W jego trakcie przewidziane są wystąpienia zarówno Patriarchy, jak i Prezydenta RP.
Na kolacji, oprócz osób towarzyszących Patriarsze, będą obecni także biskupi Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego jak i kardynałowie i biskupi katoliccy, ci którzy uczestniczyli w spotkaniu obu delegacji w Sekretariacie Episkopatu.
17 sierpnia rano o 9.30 w miejscu swego zamieszkania, warszawskim Hotelu Hayatt, patriarcha Cyryl spotka się z episkopatem Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Episkopat Kościoła prawosławnego w Polsce składa się z dziesięciu hierarchów, z których sześciu jest ordynariuszami a czterech wikariuszami.
Następnie, o godz. 11. patriarcha Cyryl złoży wizytę Marszałkowi Senatu Bogdanowi Borusewiczowi w siedzibie Senatu Rzeczypospolitej Polskiej.
O godz. 12. na Zamku Królewskim w Warszawie nastąpi kulminacyjny moment tej wizyty, ceremonia podpisania wspólnego Przesłania do Narodów Polski i Rosji. Podpisy złożą na nim w imieniu obu Kościołów patriarcha Cyryl oraz abp Józef Michalik. Po złożeniu podpisów pod dokumentem w wersji polskiej oraz rosyjskiej, obaj sygnatariusze wygłoszą przemówienia.
W uroczystości, w najbardziej reprezentacyjnej sali zamku (sala balowa), uczestniczyć będą przedstawiciele Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego i Kościoła katolickiego, który reprezentowany będzie także przez Nuncjusza Apostolskiego w Warszawie abp. Celestino Migliore oraz ks. Igora Kowalewskiego, sekretarza generalnego Episkopatu Katolickiego w Federacji Rosyjskiej. Obecny będzie metropolita Sawa i kilku innych biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.
Konferencję Episkopatu Polski reprezentować będą: jej przewodniczący abp Józef Michalik, Prymas Polski abp Józef Kowalczyk, kardynałowie Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski i Józef Glemp, emerytowany Prymas Polski i metropolita warszawski, abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański i zastępca przewodniczącego KEP, bp Wojciech Polak, sekretarz generalny Episkopatu, abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski, abp Henryk Hoser, biskup warszawsko-praski, abp Henryk Muszyński, emerytowany arcybiskup gnieźnieński i Prymas Polski, bp Krzysztof Nitkiewicz, biskup sandomierski, przewodniczący Rady Episkopatu ds. Ekumenizmu i bp Józef Guzdek, biskup polowy.
W ceremonii uczestniczyć będą również członkowie Korpusu Dyplomatycznego, przedstawiciele świata polityki, nauki i kultury, m.in. członkowie polsko-rosyjskiej grupy ds. trudnych z prof. Adamem Rotfeldem na czele.
Po południu w piątek patriarcha Cyryl złoży wieniec przed pomnikiem Nieznanego Żołnierza na Placu Piłsudskiego oraz na Cmentarzu Mauzoleum Radzieckich Żołnierzy z Pierwszego Frontu Białoruskiego, poległych na ziemiach centralnej Polski w walkach z armią niemiecką w latach 1944-45, położonym przy al. Żwirki i Wigury. Warszawę patriarcha Cyryl opuści w sobotę rano.
Przed południem 18 sierpnia zwierzchnik RKP przyjedzie do Białegostoku, gdzie o godz. 11.00 w cerkwi św. Ducha zostanie odprawiona uroczysta doksologia. W godzinę później Patriarcha w katedrze św. Mikołaja spotka się z wiernymi. O 12.30 Prezydent Miasta Białegostoku Tadeusz Truskolaski powita Patriarchę na dziedzińcu Pałacu Branickich, następnie we wnętrzu Pałacu zjedzą wspólnie wraz z zaproszonymi gośćmi obiad.
Między godziną 13.00 a 14.00, (18 sierpnia) nastąpi przejazd patriarszej delegacji do klasztoru w Supraślu, a o godz. 15.30 Patriarcha przybędzie do Hajnówki, gdzie złoży wizytę w cerkwi Św. Trójcy. Następnie ok. godz. 17.00 uda się na Świętą Górę Grabarkę, gdzie nabożeństwem zainauguruje uroczystości Przemienienia Pańskiego.
19 sierpnia o godz. 9.30 pod przewodnictwem patriarchy Cyryla w klasztorze na Świętej Górze Grabarka odprawiona zostanie uroczysta liturgia z okazji uroczystości Przemienienia Pańskiego. W liturgii uczestniczyć będzie zwierzchnik polskiego prawosławia metropolita Sawa, inni biskupi prawosławni oraz wierni tego Kościoła ze wszystkich stron kraju.
Ze strony katolickiej w uroczystościach na Grabarce weźmie udział abp Józef Michalik wraz z abp. Edwardem Ozorowskim, metropolitą białostockim oraz biskupami Antonim Dydyczem, biskupem drohiczyńskim, Krzysztofem Nitkiewiczem, biskupem sandomierskim, przewodniczącym Rady ds. Ekumenizmu KEP i Wojciechem Polakiem, sekretarzem generalnym KEP.
Po południu 18 sierpnia zwierzchnik RKP powróci do Moskwy przez Warszawę. Odlot do Moskwy ma nastąpić o godz. 16.30.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.