Upadł ostatni bastion somalijskich talibów

Setki żołnierzy armii somalijskiej i kenijskiej weszły w poniedziałek do Kismayo, dwa dni po wycofaniu się stamtąd somalijskich talibów z ugrupowania Al-Szabab - poinformowali mieszkańcy, na których powołuje się agencja AFP.

200-tysięczne Kismayo, położone ok. 500 km na południe od stołecznego Mogadiszu, to drugi co do wielkości port Somalii i do niedawna ostatnie duże miasto kontrolowane przez miejscowych talibów.

"Wysłaliśmy 450 żołnierzy do patrolowania miasta; mają zająć główną siedzibę policji" - poinformował rzecznik somalijskich sił rządowych, Mohamud Farah, cytowany przez Reutera.

Pierwsza część kontyngentu kenijskiego służącego w wojskach Unii Afrykańskiej, operujących w Somalii w ramach misji pokojowej AMISOM, i wspieranego przez siły somalijskie "przybyła do zachodniej części miasta i jest w trakcie rozmieszczania" - poinformowała agencja AFP, powołując się jednego z mieszkańców. Według niego zarówno żołnierze kenijscy, jak i somalijscy są silnie uzbrojeni.

W sobotę talibowie oświadczyli, że w nocy opuścili Kismayo w rezultacie oblężenia miasta przez wojska kenijskie. Kismayo było pod kontrolą radykalnych islamistów od sierpnia 2008 roku.

Upadek Kismayo kończy drugą wojnę, jaką somalijscy talibowie przegrali z obcymi najeźdźcami. Ofensywa sił pokojowych Unii Afrykańskiej przeciwko somalijskim talibom - z udziałem wojsk z Kenii, Etiopii, Ugandy, Burundi i Dżibuti - trwa w Somalii od roku. W tym czasie międzynarodowym siłom udało się wyprzeć bojowników Al-Szabab z Mogadiszu, ale ci wciąż przeprowadzają zamachy w stolicy i nadal kontrolują znaczne obszary w środkowej i południowej części kraju.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  18°C Wtorek
  rano
  25°C Wtorek
  dzień
  26°C Wtorek
  wieczór
  23°C Środa
  noc
  wiecej »