Czykwin agentem SB? Są wątpliwości

Sąd Okręgowy w Białymstoku do połowy grudnia odroczył w poniedziałek proces lustracyjny posła SLD Eugeniusza Czykwina. Chce wtedy przesłuchać kilku ostatnich świadków obrony, m.in. Bogusława Nizieńskiego, w przeszłości rzecznika interesu publicznego.

To powtórny proces lustracyjny posła Czykwina, wszczęty został z wniosku IPN. Instytut twierdzi bowiem, że parlamentarzysta SLD złożył niezgodne z prawdą oświadczenie lustracyjne, bo w archiwach byłych służb bezpieczeństwa w latach 80. figurował - pod dwoma pseudonimami - jako tajny współpracownik.

Czykwin od lat konsekwentnie współpracy zaprzecza. W pierwszym procesie sąd pierwszej instancji uznał, że złożył on zgodne z prawdą oświadczenie lustracyjne o tym, iż nie współpracował z SB. Sąd odwoławczy wyrok jednak uchylił i nakazał sprawę rozpatrzyć jeszcze raz.

Na poniedziałkową rozprawę nie stawił się żaden z trzech wezwanych świadków. Dwaj z nich to cudzoziemcy, działacze Syndesmosu - czyli Światowego Bractwa Młodzieży Prawosławnej. Są jednak problemy z ustaleniem adresów ich zamieszkania.

Ostatecznie jeden z nich będzie wezwany ponownie, zaś w miejsce drugiego, lustrowany złożył wniosek o przesłuchanie innej osoby, która w przeszłości zajmowała stanowisko sekretarza generalnego Syndesmosu. To obecnie duchowny w jednej z białostockich parafii prawosławnych. Ponownie wezwany ma być również Bogusław Nizieński.

Według katalogu Instytutu, białostocka MO zainteresowała się Czykwinem w 1977 r. W aktach nie ma dokładnej daty zmiany przez SB kategorii rejestracji Czykwina z kategorii "zabezpieczenie" na "kandydata na tajnego współpracownika".

Według tych dokumentów, 5 listopada 1983 r. został przekwalifikowany na tajnego współpracownika o pseud. Izydor, a 5 lipca 1984 r. pseudonim zmieniono na "Wilhelm". Z ewidencji operacyjnej zdjęto go we wrześniu 1989 r. z powodu "nieprzydatności".

Eugeniusz Czykwin zapewnia, że w żadnej formie, nigdy nie wyraził zgody na współpracę i nie miał świadomości, że ktokolwiek przypisał mu jakikolwiek pseudonim. Nie ukrywa jednak, że z racji swojej pracy społecznej i zawodowej "zmuszony był" do kontaktów służbowych z SB.

Nazwisko Czykwina znalazło się w 1992 r. na tzw. liście Macierewicza, która prezentowała zasoby archiwalne po służbach specjalnych PRL. Tam napisano, że Czykwin był tajnym współpracownikiem o pseud. Izydor i Wilhelm oraz że figuruje w kartotece ogólnoinformacyjnej UOP.

Czykwin wygrał proces o ochronę dóbr osobistych w związku z umieszczeniem jego nazwiska na tzw. liście Macierewicza.

Na początku powtórnego procesu lustracyjnego mówił przed sądem, że w związku z kandydowaniem do parlamentu sześć razy składał oświadczenie lustracyjne o tym, że nie był i nie jest - jak powiedział - "współpracownikiem tajnym ani jawnym peerelowskich służb bezpieczeństwa, ani też takich służb po odzyskaniu niepodległości".

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
12°C Piątek
noc
9°C Piątek
rano
16°C Piątek
dzień
17°C Piątek
wieczór
wiecej »