Subiektywny przegląd prasy dziś o zmianach w polskim Kościele. Wody wyglądają na dość wzburzone ;)
W Gazecie Wyborczej całostronicowy materiał zatytułowany „Czy biskupi skapitulują przed Rydzykiem?” Katarzyna Wiśniewska przypomina niedawny list profesor Stanisława Lufta do arcybiskupa Michalika i jego słowa: „Dziś w Polsce proponuje się zamykanie Kościoła w «oblężonej twierdzy», niechętnej otaczającej go rzeczywistości. Zamiast Kościoła miłości i tolerancji proponuje się nam Kościół walki, a nawet wojny”. W dalszej części materiału opinie.
Najpierw ojca Macieja Zięby. Zgadza się z profesorem i zauważa, że „jedna grupa (…) chce zmonopolizować stanowisko Kościoła”, „chce wystawiać cenzurki, kto jest dobrym Polakiem i katolikiem, a kto jest nie-Polakiem i niekatolikiem” zauważając, że Kościół rzadko rzuca anatemy, a czynność ta zastrzeżona jest hierarchiom. Zarzuca też wejście tej grupy „w konkretny sojusz polityczny, co też jest niezgodne z nauczaniem Kościoła” i to, że wśród jej przedstawicieli „pojawia się często ton agresji i pogardy w stosunku do ludzi inaczej myślących”.
Zgadza się z profesorem Luftem również Tadeusz Mazowiecki. Jego zdaniem Kościół ma problem z podziałem i „zbyt wielu biskupów nie tylko toleruje, ale też popiera to, co się dzieje”. W podobnym tonie wypowiada się ks. Kazimierz Sowa. Twierdzi, że „upolitycznienie Kościoła w Polsce jest faktem”. „Biskupi mogliby zapobiec podziałom w Kościele, mogli to zrobić już dziesięć lat temu, mogą teraz, ale nie robią” i zauważa, że krzyż na Pro Ecclesia et Pontifice na piersi profesora Lufta zawiesił sam Jan Paweł II.
Co o tym myśleć? Jestem przekonany, że mój komentarz nie jest tu potrzebny. Czytelnicy zazwyczaj swoje i tak wiedzą. Wydaje mi się jednak, że warto w dobie przekrzykiwania się czasem nawzajem się posłuchać.
W Rzeczpospolitej natomiast tekst Ewy Czaczkowskiej „Bardziej przejrzysty majątek Kościoła”. Rzecz o „testowaniu” w archidiecezji katowickiej przyjętej przez biskupów w sierpniu Instrukcji o zarządzaniu dobrami materialnymi. W niektórych parafiach proboszczowie zostali zobligowani do ogłaszania pod koniec roku bilansu finansowego parafii, informowania o wysokości wszelkich zbiórek i o tym, na jakie cele zostały przeznaczone zebrane pieniądze. Słowem artykuł o nowym stylu w Kościele. Nie tylko teoretycznie, ale praktycznie doceniającym wiernych świeckich. Idzie nowe.
W Naszym Dzienniku…. Właściwie głównie o trwającej właśnie pielgrzymce Radia Maryja do Rzymu. Relację przedstawiamy w naszym serwisie info.wiara.pl
Ku czemu to zmierza? Na pewno ku czasom eschatologicznym, ale na konkretniejsze "proroctwa" bym się nie zdobył. „Obyś żył w ciekawych czasach” mawiali Chińczycy. To przekleństwo chyba tu pasuje :-)
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.