Subiektywny przegląd prasy dziś o zmianach w polskim Kościele. Wody wyglądają na dość wzburzone ;)
W Gazecie Wyborczej całostronicowy materiał zatytułowany „Czy biskupi skapitulują przed Rydzykiem?” Katarzyna Wiśniewska przypomina niedawny list profesor Stanisława Lufta do arcybiskupa Michalika i jego słowa: „Dziś w Polsce proponuje się zamykanie Kościoła w «oblężonej twierdzy», niechętnej otaczającej go rzeczywistości. Zamiast Kościoła miłości i tolerancji proponuje się nam Kościół walki, a nawet wojny”. W dalszej części materiału opinie.
Najpierw ojca Macieja Zięby. Zgadza się z profesorem i zauważa, że „jedna grupa (…) chce zmonopolizować stanowisko Kościoła”, „chce wystawiać cenzurki, kto jest dobrym Polakiem i katolikiem, a kto jest nie-Polakiem i niekatolikiem” zauważając, że Kościół rzadko rzuca anatemy, a czynność ta zastrzeżona jest hierarchiom. Zarzuca też wejście tej grupy „w konkretny sojusz polityczny, co też jest niezgodne z nauczaniem Kościoła” i to, że wśród jej przedstawicieli „pojawia się często ton agresji i pogardy w stosunku do ludzi inaczej myślących”.
Zgadza się z profesorem Luftem również Tadeusz Mazowiecki. Jego zdaniem Kościół ma problem z podziałem i „zbyt wielu biskupów nie tylko toleruje, ale też popiera to, co się dzieje”. W podobnym tonie wypowiada się ks. Kazimierz Sowa. Twierdzi, że „upolitycznienie Kościoła w Polsce jest faktem”. „Biskupi mogliby zapobiec podziałom w Kościele, mogli to zrobić już dziesięć lat temu, mogą teraz, ale nie robią” i zauważa, że krzyż na Pro Ecclesia et Pontifice na piersi profesora Lufta zawiesił sam Jan Paweł II.
Co o tym myśleć? Jestem przekonany, że mój komentarz nie jest tu potrzebny. Czytelnicy zazwyczaj swoje i tak wiedzą. Wydaje mi się jednak, że warto w dobie przekrzykiwania się czasem nawzajem się posłuchać.
W Rzeczpospolitej natomiast tekst Ewy Czaczkowskiej „Bardziej przejrzysty majątek Kościoła”. Rzecz o „testowaniu” w archidiecezji katowickiej przyjętej przez biskupów w sierpniu Instrukcji o zarządzaniu dobrami materialnymi. W niektórych parafiach proboszczowie zostali zobligowani do ogłaszania pod koniec roku bilansu finansowego parafii, informowania o wysokości wszelkich zbiórek i o tym, na jakie cele zostały przeznaczone zebrane pieniądze. Słowem artykuł o nowym stylu w Kościele. Nie tylko teoretycznie, ale praktycznie doceniającym wiernych świeckich. Idzie nowe.
W Naszym Dzienniku…. Właściwie głównie o trwającej właśnie pielgrzymce Radia Maryja do Rzymu. Relację przedstawiamy w naszym serwisie info.wiara.pl
Ku czemu to zmierza? Na pewno ku czasom eschatologicznym, ale na konkretniejsze "proroctwa" bym się nie zdobył. „Obyś żył w ciekawych czasach” mawiali Chińczycy. To przekleństwo chyba tu pasuje :-)
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
„Będziemy działać w celu ochrony naszych interesów gospodarczych”.
Propozycja amerykańskiego przywódcy spotkała się ze zdecydowaną krytyką.
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.