Moskwa: Dzień Pamięci bł. Jana Pawła II

Głównym punktem wydarzenia była światowa prapremiera filmu „Papież, który nie umarł” rosyjskiej reżyserki Tamary Elżbiety Jakżyny.

Dzień Pamięci bł. Jana Pawła II odbył się w auli kurii metropolitarnej archidiecezji Matki Bożej w Moskwie. Obchodom przewodniczył miejscowy ordynariusz, abp Paolo Pezzi. Głównym punktem wydarzenia była światowa prapremiera filmu „Papież, który nie umarł” rosyjskiej reżyserki Tamary Elżbiety Jakżyny. Ekranizacja jest dopełnieniem pierwszej części obrazu o Papieżu Polaku pt. „Nie bój się, modlę się za ciebie”, ukazanego w 2005 r.

Po słowie wstępnym abp. Paolo Pezziego rozpoczęła się projekcja filmu, będącego dokumentalnym tryptykiem składającym się, według określenia samej autorki, z trzech 50-minutowych warstw tematycznych. Pierwsza z nich zawiera wspomnienia znanych przedstawicieli życia religijnego, kulturalnego i politycznego na temat ich spotkań i relacji z Janem Pawłem II. Druga prezentuje sylwetkę Papieża zwracającego się bezpośrednio do każdego z nas ze swoim przesłaniem i nauczaniem. Trzecia zaś przedstawia jego osobę jako „ikonę” twórczości muzycznej Wojciecha Kilara.

Według rosyjskiej reżyserki najważniejszym motywem powstania filmu i jego celem nie było skonstruowanie fabuły, ale bezpośredni przekaz treści, które dotarłyby do serc widzów. Publiczność, która wypełniła aulę kurii archidiecezjalnej, z widocznym wzruszeniem i gorącym aplauzem przyjęła film. Osoba bł. Jana Pawła II do dziś budzi wielką sympatię i szacunek wśród Rosjan i to nie tylko katolików.

Po projekcji Tamara Elżbieta Jakżyna podziękowała abp. Paolo Pezziemu i nuncjuszowi apostolskiemu w Rosji, abp. Ivanovi Jurkovićowi za wsparcie, jakie uzyskała od nich przy realizacji filmu.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
29°C Poniedziałek
dzień
30°C Poniedziałek
wieczór
25°C Wtorek
noc
21°C Wtorek
rano
wiecej »