Kościół w Iraku modli się o pokój. Katolicy obrządku chaldejskiego, najliczniejsza wspólnota chrześcijańska w tym kraju, rozpoczynają dziś trzydniowy Post Niniwy.
W Niniwie, na północy dzisiejszego Iraku, głosił pokutę biblijny prorok Jonasz. Intencją modlitw i praktyk pokutnych tego tradycyjnego okresu liturgicznego jest obecnie pokój i stabilizacja kraju – wskazał chaldejski metropolita Kirkuku.
Abp Louis Sako zainaugurował 20 stycznia w tym mieście, leżącym w Kurdystanie na północy Iraku, diecezjalny ośrodek społeczno-kulturalny. Będą w nim organizowane spotkania na rzecz pokojowego współistnienia grup religijnych i etnicznych tego regionu. Pierwszą konferencję planuje się już za dwa tygodnie. Będzie poświęcona sprawie współistnienia mieszkańców Kirkuku należących do różnych społeczności. Nowy obiekt wzniesiono w ramach dobrze chronionego kompleksu zabudowań. Należy do niego również przedszkole, ośrodek sportowy i niedawno powstała chrześcijańska szkołą podstawowa.
Na otwarciu chaldejskiego ośrodka społeczno-kulturalnego obecni byli przedstawiciele lokalnych władz irackich, duchowni chrześcijańscy, a także zwierzchnicy religijni muzułmanów, tak sunniccy, jak i szyiccy. Abp Sako nawiązał do zamachu samobójczego, w którym 16 stycznia zginęło tam 30 osób, a 185 odniosło rany. „Dość już przelewu niewinnej krwi” – powiedział metropolita Kirkuku. Prócz Iraku wspomniał też sytuację w Syrii i przybywających stamtąd uchodźców.
"Musimy odpowiednio zwiększyć liczbę personelu w brygadach zmechanizowanych".
Podczas godzinnego przemówienia Trump w większości ponowił swoje wyborcze obietnice.
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.