Kluby PO i PSL przeciwko odwołaniu Nowickiej. W PO będzie dyscyplina partyjna
Klub PO zdecydował we wtorek wieczorem, że zagłosuje przeciwko odwołaniu Wandy Nowickiej (RP) ze stanowiska wicemarszałka Sejmu - poinformował PAP Stefan Niesiołowski. Wcześniej władze klubu spotkały się z Donaldem Tuskiem. Przeciwko odwołaniu Nowickiej będzie głosował też klub PSL.
"Klub zdecydował jednomyślnie, że będziemy głosowali przeciwko odwołaniu Wandy Nowickiej" - powiedział PAP Niesiołowski. Wcześniej władze klubu uznały, że nie ma podstaw do odwoływania Nowickiej z pełnionej funkcji. W klubie PO w głosowaniu ma obowiązywać dyscyplina.
Klub PSL zagłosuje tak jak PO. "Ustalenie na posiedzeniu klubu PSL: będziemy przeciwko odwołaniu marszałek Nowickiej" - poinformował we wtorek wieczorem na Twitterze rzecznik Stronnictwa Krzysztof Kosiński.
Pytany o decyzję klubu PO Janusz Palikot powiedział we wtorek w "Kropce nad i" w TVN24, że to "skandaliczna decyzja na zasadzie: +rączka rączkę myje+". "Ukrywamy powody, dla których naprawdę chcemy odwołać Wandę Nowicką. Przypomnę, że to ćwierć mln zł przydzieliło sobie Prezydium Sejmu nie informując o tym opinii publicznej. (...) Z góry zapowiadam, że jeżeli Wanda Nowicka nie zostanie odwołana, to my złożymy wniosek o odwołanie wszystkich wicemarszałków" - zapowiedział lider Ruchu Palikota.
Sejm, który w środę zbiera się na trzydniowym posiedzeniu, zajmie się m.in. wnioskiem o odwołanie Nowickiej z funkcji wicemarszałka w piątek.
W ubiegłym tygodniu klub RP wycofał poparcie dla Nowickiej. Decyzja jest pokłosiem przyjęcia przez nią nagrody za 2012 rok; nagrody otrzymali wszyscy wicemarszałkowie oraz marszałek Sejmu, wszyscy też ostatecznie zapowiedzieli przekazanie ich na cele społeczne. Posłowie Ruchu zdecydowali, że nową kandydatką na wicemarszałka Sejmu będzie posłanka Anna Grodzka (RP).
W wydanym we wtorek oświadczeniu Nowicka poinformowała, że w związku z wnioskiem o jej odwołanie podda się "wszystkim przewidzianym przez przepisy prawa procedurom".
Zgodnie z regulaminem, Sejm odwołuje wicemarszałka, na wniosek złożony przez co najmniej 15 posłów, bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.
Dane te podał we wtorek wieczorem rektor świątyni ksiądz Olivier Ribadeau Dumas.
„Będziemy działać w celu ochrony naszych interesów gospodarczych”.
Propozycja amerykańskiego przywódcy spotkała się ze zdecydowaną krytyką.
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.