W hotelach w Rzymie notuje się ogromny wzrost rezerwacji na ostatnie dni przed abdykacją Benedykta XVI i marzec, gdy odbędzie się konklawe i inauguracja nowego pontyfikatu. Miasto przygotowuje się na napływ wiernych. Masowo przyjadą Włosi, Niemcy i Francuzi.
Hotelarze w Wiecznym Mieście mówią o nadzwyczajnym boomie o tej porze roku, gdy rezerwacji jest zazwyczaj znacznie mniej. Z danych tej branży wynika, że o 115 procent wzrośnie na przełomie lutego i marca liczba gości z całych Włoch, co - jak się podkreśla - jest prawdziwym rekordem.
Noclegi we włoskiej stolicy zamówiło też o 60 procent Niemców niż zwykle. Wierni z ojczyzny papieża przyjadą, by pożegnać się z nim po blisko 8 latach pontyfikatu. Na trzecim miejscu w rankingu przedstawicieli narodowości, zainteresowanych pobytem w Rzymie w tym czasie są Francuzi. Będzie ich o jedną czwartą więcej niż zazwyczaj.
Rezerwacyjny "szturm" rozpoczął się, jak się zauważa, w ciągu doby od zapowiedzi rezygnacji papieża, co nastąpi 28 lutego. Prasa informuje, że wiele hoteli korzystając z ogromnego popytu podniosło ceny.
W Rzymie wielka mobilizacja wszystkich służb w obliczu spodziewanego w najbliższych tygodniach masowego napływu wiernych już się rozpoczęła. Plan przygotowania miasta zacznie być realizowany już przed ostatnim spotkaniem z Benedyktem XVI na modlitwie Anioł Pański na Placu świętego Piotra w niedzielę. Zapowiedziano, że tego dnia kursować będą specjalne dodatkowe autobusy między okolicami Watykanu a najważniejszymi punktami w mieście.
Największym wyzwaniem będzie ostatnia środowa audiencja generalna papieża, w przeddzień jego ustąpienia. Władze podkreślają, że trudno przewidzieć dokładnie liczbę jej uczestników. Na pewno będą to dziesiątki tysięcy ludzi z wielu krajów.
Pod znakiem ogromnego napływu wiernych z całego świata minie w Wiecznym Mieście cały marzec i początek kwietnia. Choć termin konklawe nie jest znany, to wszystko wskazuje na to, że rozpocznie się w pierwszej połowie marca. Możliwy termin inauguracji następnego pontyfikatu to 19 marca.
Rekordowa liczba pielgrzymów spodziewana jest także w Wielkim Tygodniu i podczas Świąt, gdy uroczystościom przewodniczyć będzie już nowy papież.
Władze Rzymu poprosiły rząd Mario Montiego o wyasygnowanie 4,5 miliona euro na sfinansowanie wszystkich wydatków, związanych z wyjątkowo długim okresem napływu turystów i pielgrzymów.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.