- Niektóre nasze misje już zostały zlikwidowane - ubolewa rektor PMK. Podał jako przykład misję w Cottbus w diecezji Görlitz, tuż przy polskiej granicy. Jednocześnie biskup tej diecezji przewidują duży napływ Polaków do strefy przygranicznej. - Jest tu pewna niekonsekwencja - wskazuje ks. Budyń. Wyjaśnia też, że polskie misje to nie same nabożeństwa, lecz także pomoc socjalna, punkt spotkań Polaków rozsianych w promieniu 50-100 km. Jego zdaniem niedzielna Msza św. w misji jest centrum, gdzie ludzie się spotykają i rozmawiają, spełnia ważną rolę kulturalną.
Ustawa o świadczeniach rodzinnych - zagrożeniem trwałości rodziny
Episkopat wyraził głębokie zaniepokojenie podpisaną ostatnio ustawą o świadczeniach rodzinnych. "Zagraża ona trwałości instytucji małżeństwa i rodziny, zachęcając pośrednio ze względów materialnych do rozwodów, separacji, konkubinatu, nie zawierania małżeństw, a w konsekwencji do samotnego wychowywania dzieci" - ocenia w komunikacie z obrad Episkopat Polski. Biskupi poinformowali, że wystosowali do władz państwowych pismo domagające się nowelizacji tej ustawy, by zagwarantować respektowanie praw dziecka do wychowania w pełnej rodzinie.
Akcja Katolicka w realiach UE
- W nowej sytuacji po wejściu Polski do Unii Europejskiej Akcja Katolicka będzie realizowała swoje zadania, dyktowane programem duszpasterskim Konferencji Episkopatu Polski - zapewnił bp Mariusz Leszczyński. Krajowy asystent Akcji Katolickiej w Polsce poinformował biskupów, że obecnie do tego stowarzyszenia należy niemal 30 tys. osób. - Są to osoby dorosłe, ale prowadzimy rozmowy o przyłączeniu Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, będącego niegdyś młodzieżową gałęzią AK - powiedział bp Leszczyński.
"Odnowić wszystko w Chrystusie" - to hasło programowe Akcji, które mówi o tym, że AK ma duchem chrześcijańskim, wartościami ewangelicznymi przenikać wszystkie dziedziny życia ludzkiego: działalność religijną, oświatową, społeczno-gospodarczą, zawodową, a nawet oddziaływać na taką dziedzinę jak polityka. Takie zadania asystent krajowy AK widzi także po wejściu Polski do Unii Europejskiej.
Fundacja "Dzieło Nowego Tysiąclecia" - organizacją pożytku publicznego?
Episkopat ustosunkował się do zmian w statucie Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia", które umożliwią uzyskanie przez nią - w oparciu o ustawę z 1 stycznia 2004 r. - statusu organizacji pożytku publicznego. Zdaniem abp. Tadeusza Gocłowskiego, przewodniczącego Rady Fundacji, status ten dobrze odpowiada istocie misji tej fundacji, która - jak podkreślił - działa przede wszystkim w służbie młodemu człowiekowi. Młodzi podopieczni fundacji chętnie angażują się również w wolontariat - a kwestie te reguluje także ustawa o pożytku publicznym i wolontariacie - dodał.
Abp Gocłowski mówił także biskupom o przygotowaniach do wakacyjnego obozu dla stypendystów fundacji. W tym roku odbędzie się on w Warszawie od 15 do 25 sierpnia. Weźmie w nim udział 1,2 tys. gimnazjalistów z terenów wiejskich - stypendystów fundacji. - Organizujemy obozy nie w górach czy nad jeziorami, ale w dużych miastach, po to żeby ta młodzież miała okazję zetknąć się z ośrodkami wielkomiejskimi i kulturą inspirującą się wartościami chrześcijańskimi. W ubiegłym roku stypendystów gościł Kraków, w tym roku Warszawa, a w następnym obóz odbędzie się najprawdopodobniej na Wybrzeżu.
Abp Gocłowski wspomniał także, że Konferencja Episkopatu Polski myśli o konieczności powołania nowego zarządu fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia". Leży to w gestii Rady Fundacji, która zbierze się 2 czerwca w Warszawie. Abp Gocłowski spodziewa się, że nowy skład zarządu będzie "odzwierciedlał dotychczasowy klimat pracy w zarządzie" i dlatego nie spodziewa się "wielkich zmian ani problemów". Natomiast biskupi uzupełnili skład 10-osobowej Rady Fundacji o dwie dodatkowe osoby: prof. Zbigniewa Cieślaka i prof. Jerzego Olędzkiego. Kadencja Rady trwa do 9 maja 2006 r.
Więcej na następnej stronie