Przewodnicy i koordynatorzy pieszych pielgrzymek do Częstochowy zebrali się na Jasnej Górze.
W czterodniowym spotkaniu biorą udział przedstawiciele niemal wszystkich diecezji w Polsce, bo od wielu już lat prawie każda z nich organizuje takie „rekolekcje w drodze”.
Spotkanie przewodników i kierowników pielgrzymek jest przede wszystkim okazją do wspólnej modlitwy, także ekspiacyjnej za próbę zniszczenia w ubiegłym roku Cudownego Obrazu Matki Bożej. Jest również sposobnością do omówienia ruchu pielgrzymkowego w Polsce, który, jak zauważa ks. Jan Przybocki, koordynator pielgrzymki krakowskiej, wbrew zapowiedziom sceptyków nie maleje, ale wzrasta: „Ogromnie pocieszające jest, że są to przede wszystkim pielgrzymi młodzi i bardzo młodzi. Elementem wielkiej wagi jest to, że od Polaków uczą się pielgrzymować mieszkańcy całej Europy. Przyjeżdżają, aby wspólnie z nami przeżywać rekolekcje w drodze”.
Spotkanie przewodników jest także okazją do wymiany pielgrzymkowych doświadczeń; sposobów nowoczesnej „promocji” rekolekcji w drodze, omówienia wielu spraw organizacyjnych i logistycznych, np. związanych z bezpieczeństwem w czasie drogi. Jutro odpowiedzialni za pielgrzymki wezmą udział w otwartym sympozjum mariologiczno-maryjnym „Jasnogórska szkoła wiary”.
Piesze pielgrzymowanie na Jasną Górę wciąż pozostaje światowym fenomenem. Rocznie przybywa tu ponad 300 dużych grup, a w nich prawie ćwierć miliona osób.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.